Poszukiwania gazu i ropy na terenie gminy Dygowo

Geofizyka Toruń , to firma specjalizująca się w usługach  geofizycznych w Polsce i na świecie od 50 lat. Posiada wieloletnią praktykę w zakresie zastosowania badań geofizycznych  w poszukiwaniu miedzy innymi złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Firma rozpoczęła badania także na ternie naszej gminy. Zapytałem Rzecznika Spółki –

Macieja Sawinogę , jakie prace prowadzi Geofizyka  na obszarze gminy. W odpowiedzi czytamy: „Geofizyka Toruń S.A. prowadzi na zlecenie PGNiG SA badania na rzecz poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego. Podstawę badań, prowadzonych przez Geofizykę Toruń stanowią pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej, która przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami. Wynik badania daje wiedzę o strukturze geologicznej badanego rejonu. W dużym uproszczeniu przypomina to lekarskie badanie USG. Wiedza ta przede wszystkim pozwala na odkrywanie bogactw naturalnych, ale jest również niezbędna dla podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z ich eksploatacją.”
Firma z Torunia planuje prowadzić badania do końca marca. Pytając o utrudnienia dla i zagrożenia rzecznik odpowiedział ,przybliżając  również sposób prowadzenia prac : „Badania geofizyczne są całkowicie bezinwazyjne, nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i budynków. Do wzbudzania fali sejsmicznej stosuje się wibrosejsy. Są to urządzenia pozwalające wytwarzać kontrolowane drgania wnikające w głąb ziemi. Zastosowanie wibrosejsów pozwala na tak precyzyjną kontrolę energii wzbudzanych drgań, że możliwe są nawet prace badawcze w bezpośredniej bliskości budynków.Klasyczna grupa badawcza składa się z czterech takich pojazdów poruszających się jeden za drugim. W trakcie badania pojazdy te zatrzymują się w tzw. punktach wzbudzania oddalonych od siebie o ustalony interwał (zwykle jest to 50 m), opuszczane są specjalne płyty, których wibracje są źródłem fali sejsmicznej wędrującej w głąb ziemi”. W celu przybliżenia tematyki poszukiwań zasobów ziemi ,czystej energii i pracy geofizyków zachęcam do zapoznania się z periodykiem informacyjnym wydawanym przez Geofizykę.