Inwestycje 2015 w Gminie Dygowo - podsumowanie

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. W związku z tym Elżbieta Retyk – Kierownik Referatu Budownictwa w Urzędzie Gminy Dygowo- w materiale wideo, przybliży Państwu wykonane  inwestycje przeprowadzone na terenie gminy w 2015 roku. Ponadto poniżej pisane zestawienie wykonanych zadań. Liczba przeprowadzonych inwestycji nie jest duża natomiast łączna kwota zainwestowania to aż blisko 7,2 miliona złotych. Wśród  Inwestycji przeprowadzonych na terenie gminy była przebudowa dróg we Włościborzu (droga gminna i powiatowa). Koszt tego zadania to blisko trzy miliony złotych, z czego gmina Dygowo pozyskała dofinansowanie na kwotę 1.387.322 zł w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – popularnie zwanych schetynówką. Kolejną duże przedsięwzięcie to termomodernizacja zespołu szkół w Dygowie realizowana w ramach dużego projektu pn. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Na ten cel zostały pozyskane środki z Norweskich Mechanizmów Finansowych. Całkowity koszt termomodernizacji to trochę ponad 1,5 mln zł. Z tego samego programu została wykonana termomodernizacja świetlicy wiejskiej w Bardach. Tutaj całkowity koszt inwestycji był dużo mniejszy, bo i zakres nie taki jak w przypadku budynku szkoły.
W połowie roku został oddany do użytkowania piękny budynek remizy OSP we Wrzosowie, którego realizację rozpoczęto w 2014 roku. Na ten cel Gmina Dygowo pozyskała środki z PO RYBY za pośrednictwem Mieleńskiej Lokalnej Grupy Rybackiej.  Całkowity koszt remizy to ok 1,8 mln złotych, natomiast dofinansowanie 591 tysięcy złotych. Do wymienionej jednostki w kwietniu tego roku został zakupiony także samochód pożarniczy ,którego koszt to 843 480 zł. Dofinansowanie na zakup tego pojazdu wraz z niezbędnym wyposażeniem gmina pozyskała  z RPO oraz WFOŚ. W tym roku wykonano również miejsca spotkań dla mieszkańców  miejscowości Jazy i Dygowo. Na ten cel dofinansowanie pozyskano ze środków PROW.  Obecnie trwa realizacja zadania związanego z termomodernizacją Ośrodka Zdrowia we Wrzosowie. Prace zbliżają się już ku końcowi.  Zakontraktowana kwota na ten cel to 650 tysięcy złotych. Plany inwestycyjne na rok 2016 i lata kolejne , uzależnione są  od nowego okresu programowania środków unijnych na lata 2014  - 2020. Na tą chwilę Gmina Dygowo przygotowuje się merytorycznie i formalnie, aby z chwilą ogłoszenia naborów być gotowym do składania wniosków.