Zmiany w stawkach podatkowych należnych Gminie

Już 15 marca wszyscy płatnicy podatku leśnego ,od gruntów i nieruchomości mają obowiązek płatności do „kasy” Urzędu Gminy I raty podatku. Wpływy z wymienionych stanowią 33 procet tegorocznego budżetu, który po nowelizacji wynosi 21 763 579,97 złotych. Podatki płacić trzeba ,ale gdy są niższe to podatnikom  czynić to łatwiej. Tak jest w tym roku. Z dniem 1 stycznia weszły zmiany ustawowe w podatkach i opłatach lokalnych. Poza podatkiem leśnym i podatkiem od nieruchomości związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej ,gdzie opłaty są wyższe ,pozostałe podatki zapłacimy nieco mniejsze. Wprowadzone przez ustawodawcę zmiany to nie akt dobroci ,ale działanie wskaźników rynkowych, które ukształtowały stawki  następująco:
Stawka podatku rolnego ,którego podstawę stanowi komunikat Prezesa GUS w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2016, wynosi:
- w przypadku gospodarstw rolnych 134,375 zł od 1 ha przeliczeniowego gruntów (spadek o kwotę 19,05 zł w stosunku do stawki obowiązującej w 2015 r.)
- w przypadku gruntów niestanowiących gospodarstw rolnych stawka podatku rolnego wynosi 268,75 zł od 1 ha fizycznego ( spadek o kwotę 38,10 zł w stosunku do stawki obowiązującej w 2015 r.)
Stawka podatku leśnego w 2016 r. wynosi 42,1894 zł od 1 ha fizycznego (wzrost o kwotę 0,6424 zł  w stosunku do stawki obowiązującej w 2015 r.)
Wysokość stawek podatku od nieruchomości w bieżącym roku , których podstawą do naliczania jest Obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2016 r. ,zmalała o 1,2% w stosunku do 2015 r. ( z wyjątkiem budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w bieżącym roku stawka tego podatku jest wyższa o  1,54 zł w stosunku do stawki obowiązującej w 2015 r.).
Stawki podatku od środków transportowych w 2016 r. utrzymano na poziomie stawek obowiązujących w 2015 r.Przypomnę inne ważne informacje związane z podatkami. Jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego nie przekracza kwoty 100 zł to podatek jest płatny jednorazowo w terminie I raty. Jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego nie przekracza kwoty 6,10 zł to Gmina nie wystawia decyzji podatkowej.
Terminy płatności podatków:
I rata       -    15 marca
II rata       -    15 maja
III rata       -    15 września
IV rata       -    15 listopada
Jeżeli termin płatności przypada na dzień wolny od pracy, to termin płatności przesuwa się na pierwszy dzień roboczy.
 Na koniec jeszcze jedna informacja dotycząca obowiązków podatnika. O zmianach mających wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego czyli zmiana powierzchni nieruchomości, sposób jej użytkowania, sprzedaż, wybudowanie budynku, musimy w ciągu 14 dni powiadomić Gminę, składając odpowiednie informacje na drukach, które są dostępne w Urzędzie Gminy oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.