Pamiątki Senator Grażyny Sztark do muzeum w Dygowie

W dniu dzisiejszym Dygowo odwiedziła Senator RP Grażyna Sztark.35 Rocznica Powstania „Solidarności” była doskonałą okazją do przekazania gminnemu muzeum pamiątek z okresu stanu wojennego oraz wyborów z 1989 roku. W gabinecie wójta Marka Zawadzkiego pani Senator ze wzruszeniem wspominała chwile i ludzi z okresu walki o wolną Polskę i wdrażanie nowego ustroju. Każda z przekazanych pamiątek ma swoją historię ,którą można będzie opowiedzieć pokoleniu urodzonych już w wolnej Polsce. Zapraszam na film ze spotkania (17:32 min) oraz do przeczytania fragmentu z homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas Mszy świętej dla świata  ludzi pracy w Gdańsku 12 VI 1987, do którego odwoływała się dziś Pani Senator.
Jeden drugiego brzemiona noście” – to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza nad solidarność. Nie może być program walki ponad programem solidarności. Inaczej – rosną zbyt ciężkie brzemiona. I rozkład tych brzemion narasta w sposób nieproporcjonalny.