Znaleziska z Lasu Kołobrzeskiego trafią do Muzeum Oręża Polskiego

W sierpniu 2015 roku ,kołobrzeskie Muzeum „Patria Colbergiensis” zainicjowało prace archeologiczne w Lesie Kołobrzeskim. Celem prac poszukiwawczych było znalezienie miejsca przebywania jednostki wojskowej z okresu wojny siedmioletniej, bądź kampanii napoleońskiej w 1807 roku. Pracami kierował archeolog Olaf Popkiewicz. Do prac wykorzystano doświadczenie i sprzęt techniczny koszalińskiej fundacji „Strażnicy Historii” i firmy „Leica Geosystems”. W trakcie wykopalisk znaleziono między innymi numerowane guziki cynowe, wszystkie sygnowane numerem  „1”, numizmaty i elementy uzbrojenia. Znalezione przedmioty, które w części prawdopodobnie należały do polskich żołnierzy służących w armii napoleońskiej zostaną przekazane przez Roberta Maziarza z Patria Colbergiensis do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Natomiast miejsce gdzie prowadzono prace badawcze być może zostanie oznakowane jako „Fort Sułkowskiego” i wpisze się w listę miejsc historycznych ziemi kołobrzeskiej ,związanych z bytnością polskich żołnierzy. O tym wydarzeniu rozmawiał z Tomaszem Tamborskim – Starostą kołobrzeskim i Robertem Maziarzem, Jarosław  Banaś z Radia Kołobrzeg. Zapraszam do obejrzenia zapisu wideo z tej rozmowy.