• Gmina Dygowo nie wydała Poczcie Polskiej danych ze spisu wyborców

Sejm RP uchwalił 6 kwietnia ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie 2020 mają zostać przeprowadzone w drodze głosowania korespondencyjnego. Ustawa ta jednakże nie weszła w życie gdyż jest aktualnie w Senacie. Senat będzie procedować nad nią 5 i 6 maja. Podsumowując ,nie jest więc obowiązującym źródłem prawa.

Obowiązek przygotowania i przeprowadzenia wyborów powszechnych na prezydenta RP w 2020 roku ,wg wyżej wymienionej  procedowanej ustawy , przypadł państwowemu operatorowi pocztowemu - Poczcie Polskiej.

Samorządy w całej Polsce ,w tym również Gmina Dygowo dostały z Poczty Polskiej pismo z wnioskiem o wydanie rejestru wyborców. Uściślając ,pisma były dwa ,a wynikało to z następującej przyczyny:

23 kwietnia do Urzędu Gminy Dygowo  wpłynął mailem wniosek od Poczty Polskiej o przesłanie danych ze spisu wyborców podpisany "Poczta Polska". Tego samego dnia Poczta Polska otrzymała informację zwrotną ,że jeżeli nie wpłynie ten wniosek poprzez ePUAP ( profil zaufany) i nie będzie podpisany podpisem kwalifikowanym to w ogóle nie będzie rozpatrywany.

24 kwietnia, w odpowiedzi wpłynął od Poczty Polskiej wniosek przez ePUAP i podpisany elektronicznymi podpisami dwóch członków zarządu.

Po otrzymaniu tego pisma ,Gmina Dygowo po konsultacjach prawnych zdecydowała nie przekazywać danych ze spisu wyborczego.W tej chwili brak jest podstawy prawnej aby wydać spis wyborców, natomiast jest jasno sprecyzowane prawo co grozi za bezprawne wydanie danych.

28 kwietnia przesłano więc do Poczty Polskiej zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w związku z otrzymanym wnioskiem oraz wezwano Pocztę Polską do udzielenia wyjaśnień w dwóch kwestiach: jaka jest podstawa prawna do żądania danych z spisu wyborców ,w celu przygotowania wyborów korespondencyjnych skoro w obrocie prawnym nie ma przepisu o wyborach korespondencyjnych oraz jak miałyby być zakodowane ewentualnie dane.

Poczta ma 7 dni na ustosunkowanie do tego pisma. Po tym czasie Gmina wyda stosowną decyzję. Tu trzeba zaznaczyć ,że może to być już inna rzeczywistość prawna.