Szczepienia pierwszej grupy nauczycieli klas I-III szkół podstawowych rozpoczęły się 12 lutego. Drugą grupę stanowią nauczyciele klas starszych i akademiccy i szczepienia dla nich rozpoczęły się 19 lutego.
Z szczepienia korzystają nauczyciele urodzeni od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003. Pozostali ,urodzeni w 1955 roku i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie.
W placówkach oświatowych z terenu gminy Dygowo zarejestrowało się do szczepienia przeciw COVD-19 blisko 70 procent kadry nauczycielskiej.
Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Dygowa rozwozili ulotki zachęcające do szczepień przeciw COVID-19. Materiały informacyjne w ramach Narodowego Programu Szczepień trafiły do gminy Dygowo z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Druhowie wrzucali ulotki do skrzynek pocztowych w miejscowościach: Bardy, Dygowo, Miechęcin, Pyszka. Każde domostwo otrzymało ulotkę informującą o sposobie zapisania się na szczepienie oraz o możliwościach pomocy w transporcie do punktu szczepień.
Szczepienia przeciw COVID-19 w ośrodkach zdrowia w Dygowie i Wrzosowie na dzień 10 czerwca osiągnęły liczbę blisko 4200. Oczywiście wśród zaszczepionych nie wszyscy to mieszkańcy gminy. Według szacunków stanowią oni 70-80 procent zaszczepionych (na koniec 2020 roku gmina liczyła 5 373 mieszkańców).
Tak wysoka zaszczepialność w gminnych ośrodkach zdrowie była możliwa dzięki zaangażowaniu lekarzy rodzinnych: Krystynie Woźniak z Dygowa i Jackowi Zaleskiemu z Wrzosowa. Organizowanie harmonogramów szczepień przy dodatkowo ograniczonych dostawach szczepionek wymagało wielu wyrzeczeń i ogromnej pracy. Warto również zaznaczyć ,że gabinety lekarzy w Dygowie i Wrzosowie przez cały czas pandemii były zawsze dostępne dla mieszkańców gminy. Jest to postawa warta największego uznania.
Wójt i Przewodniczący Rady Gminy Dygowo w imieniu mieszkańców gminy podziękowali lekarzom za ten trud. Na początku 22 sesji Rady Gminy Dygowo wręczyli medykom kwiaty i okolicznościowe grawertony. Więcej w materiale wideo.
Rząd RP zapowiada zwiększanie dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dostarczanych do Polski. Jednocześnie wskazuje na konieczność tworzenia nowych, tzw. „samorządowych” punktów szczepień dla chętnych gmin lub powiatów. Jak ten temat wygląda z punktu widzenia Gminy Dygowo wypowiedział się Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk.
Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Piotrowic włączyli się w akcję ogólnopolską kolportażu ulotek zachęcających społeczeństwo do szczepień przeciw COVID-19. Materiały informacyjne w ramach Narodowego Programu Szczepień trafiły do gminy Dygowo z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Druhowie z ulotkami odwiedzą mieszkańców Kłopotowa, Piotrowic i Włościborza.
Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Wrzosowa rozwozili ulotki zachęcające do szczepień przeciw COVID-19. Materiały informacyjne w ramach Narodowego Programu Szczepień trafiły do gminy Dygowo z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Druhowie wrzucali ulotki do skrzynek pocztowych w miejscowościach: Jazy, Jażdże, Łykowo, Skoczów, Wrzosowo .
Centrum e-Zdrowia we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Centrum GovTech, NFZ oraz GUS publikują codzienną analizę danych związanych z wyszepieniem ludności w poszczególnych województwach , powiatach i gminach.
Stan wyszczepienia w gminie Dygowo na dzień 21 czerwca 2021 roku wynosi:
Liczba ludności 5609
Pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką 2548
Pacjenci w pełni zaszczepieni 1935
Procent pacjentów zaszczepionych pełną dawką [%] 34,5
Grupy wiekowe:
0-11 lat 0
12-19 lat 69
20-39 lat 517
40-59 lat 891
60-69 lat 606
70+ lat 465
Źródło: gov.pl szczepienia w gminach
Starosta Tomasz Tamborski poinformował o szczepieniach przeciw COVID-19 w Domach Pomocy Społecznej w powiecie kołobrzeskim.
W DPS Włościbórz wszyscy mieszkańcy (aktualnie - 99 mieszkańców) zgłosili się na szczepienie przeciw SARS-COV-2. Szczepienie mieszkańców zaplanowano od 19.01 do 22.01.2021r. w placówce.
Na 72 pracowników zatrudnionych w DPS Włościbórz 37 deklaruje wolę zaszczepienia.
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, czyli stan przed nowotworowy lub nowotwór szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i trzecią co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród kobiet. Wirusowi HPV można zapobiec poprzez edukację na temat przyczyn zakażenia, profilaktyki (w tym badania) oraz dzięki szczepieniom dziewcząt.