• Gruzowisko w centrum Dygowa to nadal zabytek

  Pożar zabytkowego obiektu w Dygowie , który miał miejsce 3 lipca nad ranem w konsekwencji sprawił ,że w centrum miejscowości pozostało tylko ogromne gruzowisko. Na miejscu zdarzenia przeprowadzone zostały przez straż pożarną i policję niezbędne czynności dochodzeniowe. Niestety rumowiska uprzątnąć nie można. Obiekt , a w zasadzie to co po nim pozostało w dalszym ciągu objęte jest ochroną konserwatora zabytków. Do czasu kiedy konserwator zabytków określi swoje stanowisko co do dalszych losów ruiny,  nie można nic usunąć z zabezpieczonego ogrodzeniem terenu.

  Więcej w materiale wideo.

  Dawna gospoda z początku XX wieku wpisana została do rejestru zabytków 7 lipca 2010 roku na wniosek Gminy Dygowo. Obiekt miał zostać wyremontowany i zaadaptowany na Gminny Dom Kultury. W tym samym roku gmina wystąpiła o dofinansowanie do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wniosek Gminy Dygowo przeszedł etap kwalifikacyjny , niestety zabrakło funduszy na realizację tego projektu.

 • Interwencja strażaków z Czernina i Dygowa w Bogucinie

  Zastęp strażaków OSP Dygowo po zakończonej akcji w Piotrowicach został wezwany do miejscowości Bogucino do palących się zakrzaczonych nieużytków.  Pożar zlokalizowany był przy terenie zalesionym. Na miejscu działał również zastęp OSP Czernin. Cały teren został przelany wodą. Działania trwały około jednej godziny. 

  Zdjęcia: OSP Dygowo

 • Koniec zabytkowego pustostanu w Dygowie (foto i wideo)

  Budynek przy ulicy Kołobrzeskiej 31 w Dygowie od wielu lat był wyłączony z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny. W dniu dzisiejszym około czwartej nad ranem obiekt stanął w ogniu. Żywioł błyskawicznie strawił konstrukcję dachową , która się zapadła na niższą kondygnację.  Po zdławieniu ognia kierujący akcją zdecydował ,że niestabilne ściany trzeba rozebrać gdyż grożą zawaleniem i uniemożliwiają strażakom przeszukanie wnętrza budynku. Obecny na miejscu zdarzenia wójt Gminy Dygowo oraz pracownicy urzędu zorganizowali do akcji rozbiórkowej ciężki sprzęt firmy specjalistycznej.  Sprowadzona koparka gąsienicowa w ciągu kilku godzin wyburzyła ściany i stropy , które na bieżąco dogaszali strażacy.  Przed godziną 14.00  przywrócono do ruchu skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej . Teren zdarzenia zabezpieczono ogrodzeniem. W akcji gaszenia pożaru brały udział cztery jednostki PSP z Kołobrzegu ,gminne jednostki OSP z Czernina , Dygowa, Stojkowa i Wrzosowa oraz dwa zastępy OSP z Ustronia Morskiego.

 • Nieszczelność przewodu kominowego prawdopodobną przyczyną pożaru w Gąskowie

  W dniu dzisiejszym o godzinie 2.44 wszystkie zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej  z gminy Dygowo zostały zadysponowane do pożaru budynku mieszkalnego w Gąskowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się ,że pali się strop drewniany. Podano 2 prądy wody ,ratownicy pracowali w aparatach ODO. Konieczna była rozbiórka ścian i sufitów z płyt gipsowych. Część poddasza strychu również przelano wodą. W momencie pożaru w budynku przebywało 5 osób dorosłych. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Przed przyjazdem straży pożarnej domownicy sami próbowali ugasić pożar, bezskutecznie. Pożar spowodował znaczne straty materialne. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego. Oprócz jednostek OSP z Czernina, Dygowa, Piotrowic , Stojkowa i Wrzosowa w akcji brały udział dwie jednostki PSP z Kołobrzegu.

   

 • Nocna akcja strażaków w Dygowie

  W nocy strażacy z OSP Dygowo zostali zadysponowani do pożaru w Dygowie przy ulicy Kolejowej. Paliło się pomieszczenie w którym składowane było drewno opałowe. Strażacy po przybyciu na miejsce zastali cały skład objęty ogniem. Ze względu na duże zadymienie działania były prowadzone w aparatach ochrony

 • Nocna interwencja strażaków z Dygowa

  O godzinie 1.48 zastęp OSP Dygowo został wezwany do miejscowości Obroty gdzie paliły się baloty słomy. Spaleniu uległo około 40 sztuk balotów. W działaniach brały udział jednostki gminy Kołobrzeg - OSP Korzystno i OSP Karcino oraz JRG Kołobrzeg. OSP Dygowo zostało wezwane ze względu na niewystarczające siły z gminy Kołobrzeg.

  Foto: OSP Dygowo

 • Nocny akt wandalizmu w Dygowie

  Strażacy OSP Dygowo po północy zostali zadysponowani do palącej się toalety przenośnej na miejscu spotkań. Okazało się, że to umyślne podpalenie toalety, która miała służyć mieszkańcom.

 • OSP Dygowo. Akcja ratunkowo-gaśnicza w bloku przy Budowlanej w Kołobrzegu

  W nocy jednostka OSP z Dygowa została zadysponowana do pożaru w bloku przy ulicy Budowlanej. Działania zespołu polegały na pomocy przy ewakuacji mieszkańców, rota gaśnicza prowadziła działania w miejscu pożaru który został zlokalizowany w pomieszczeniach piwnicznych. Po zdławieniu ognia sprawdzone zostały klatki schodowe oraz mieszkania pod kątem występowania  tlenku węgla.

  Relacja portal MiastoKolobrzeg.pl :

  Przed godziną 1 w nocy dyżurny kołobrzeskiej jednostki straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o bardzo dużym zadymieniu na jednej z klatek długiego bloku na ulicy Budowlanej. Niemal natychmiast podjął on decyzję o zadysponowaniu kilka zastępów straży pożarnej z kołobrzeskiej jednostki oraz kilka zastępów ochotników z Ustronia Morskiego, Dygowa, Starego Borku i Charzyna. Na początku bardzo ciężko strażakom było zlokalizować źródło pożaru, ponieważ zadymienie występowało na wszystkich piętrach w różnym natężeniu. Podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców z dwóch klatek. Strażacy mieszkanie po mieszkaniu pukali i budzili lokatorów, aby pomóc im przy ewakuacji. Łącznie budynek opuściło około 50-60 osób. Nikt nie wymagał pomocy medycznej. Na miejscu asystowali również policjanci z kołobrzeskiej komendy, Po kilku minutach udało się zlokalizować źródło pożaru. Jak powiedział nam na miejscu komendant powiatowy PSP st. bryg. Krzysztof Makowski, do pożaru doszło w jednej z piwnic. Na razie nie wiadomo co było przyczyną. Czy zwarcie instalacji, czy podpalenie. W wyniku pożaru pękły w piwnicy dwie rury z ciepłą i zimną wodą. Na miejscu pracują już hydraulicy ze spółdzielni mieszkaniowej. Kilku strażaków zostało całkowicie przemoczonych. Wyłączono prąd w obu klatkach. Na miejscu są też pracownicy KSM oraz przedstawiciel zarządzania kryzysowego. Po ugaszeniu pożaru, sprawdzono wszystkie mieszkania czujnikami oraz przystąpiono do wietrzenia całego budynku. Po około godzinie mieszkańcy mogli powrócić do swoich mieszkań z zaleceniem przewietrzenia. Kilka osób z małymi dziećmi na czas trwania akcji znalazło schronienie w wozach strażackich.

  Jak udało nam się ustalić w gotowości był już jeden autobus komunikacji miejskiej do ewentualnej ewakuacji. Jedna z rodzin w wyniku wysokiego stężenia tlenku nie mogła spędzić tej nocy z w mieszkaniu, Zarządzanie kryzysowe zorganizowało lokal zastępczy.

  Fot.OSP Dygowo

 • OSP z Dygowa uczestniczyła w nocnej akcji w Kołobrzegu

  W nocy o godzinie 00.45 OSP z Dygowa została zadysponowana do pożaru stolarni w Kołobrzegu przy ulicy Żurawiej. Po dojeździe jednostki na miejsce okazało się, że obiekt w środku był cały objęty pożarem. Spaleniu uległo wyposażenie stolarni. W działaniach brały również udział  jednostki OSP ze Starego Borku, Korzystna ,Gościna oraz JGR z Kołobrzegu. Teren zabezpieczała policja. Działania zakończone zostały około godziny trzeciej.

  Foto: miastokolobrzeg.pl

 • Pożar balotów słomy w Gąskowie

  Na terenie gospodarstwa rolnego w Gąskowie doszło do pożaru stogu około 150 balotów słomy. Działania czterech zastępów strażaków polegały na zabezpieczeniu zabudowań i sprzętu gospodarstwa przed potężnymi płomieniami. Podawane były prądy wody i uruchomiono zraszacze. Ekipa energetyków odłączyła zasilanie linii napowietrznej przechodzącej nad płonącymi balotami.

  Po stłumieniu ognia strażacy przy pomocy sprzętu gospodarskiego, który rozgarniał resztki słomy ,przelali teren wodą. W akcji brały udział jednostki OSP z Czernina , Dygowa i Stojkowa oraz zastęp PSP z Kołobrzegu.

 • Pożar domu w Czerninie

  Kilkanaście jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu kołobrzeskiego ,w tym jednostki z gminy Dygowo brały udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego w Czerninie. Poddasze budynku całe stanęło w ogniu po czym zawaliła się drewniana konstrukcja. Bezpośrednio w pożarze nikt nie ucierpiał. Na miejscu zdarzenia pracowały służby energetyczne , gazowe , medyczne i policja. Na miejscu obecny był wójt Gminy Dygowo i gminne służby kryzysowe Prawdopodobną przyczyną pożaru mogły być elementy instalacji grzewczej.

  Aktualizacja.

  Prezes Zarządu Gminnego OSP Gminy Dygowo Marcin Tekiel przekazał w porannej rozmowie telefonicznej, że działania strażaków zakończyły się o 4 rano. Strażacy wiele wysiłku włożyli w rozbiórkę górnej kondygnacji budynku i dogaszanie zgliszcz.

   Za pośrednictwem portalu prezes OSP Gminy Dygowo Marcin Tekiel przekazuje podziękowania wszystkim druhom z jednostek OSP w Czerninie, Dygowie, Piotrowicach , Stojkowie i Wrzosowie za trud włożony podczas akcji  oraz  Emilii Królik z wydziału zarzadzania kryzysowego w Urzędzie Gminy Dygowo za zabezpieczenie ciepłego posiłku i kawy biorącym udział w akcji.

 • Pożar dostawczaka w Czerninie

  Jednostki OSP z Czernina i Dygowa zostały zadysponowane po pierwszej w nocy do pożaru samochodu dostawczego w Czerninie. Zdarzenie miało miejsce na terenie posesji prywatnej. Ze względu na duże zadymienie działania prowadzone były w aparatach ochrony dróg oddechowych. Podczas zdarzenia nikt nie został poszkodowany. Przyczyny pożaru wyjaśnia policja.

 • Pożar kontenera w Dygowie

  Na placu budowy nowej remizy OSP w Dygowie doszło do pożaru kontenera biurowo-socjalnego.   Pożar został szybko zlokalizowany i ugaszony. Spaleniu uległo wnętrze  kontenera. Ze względu na duże zadymienie ratownicy działali w aparatach oddechowych. Po zakończeniu akcji całość sprawdzono kamera termowizyjną. Przyczyną pożaru było zwarcie w skrzynce bezpiecznikowej. W akcji brały udział dwa zastępy OSP z Dygowa  i zastęp JRG z Kołobrzegu oraz policja.

   

 • Pożar kotłowni we Wrzosowie

  Po godzinie siedemnastej  strażacy z jednostki OSP w Dygowie zostali zadysponowani do pożaru sadzy w budynku gospodarczym we Wrzosowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się pali się kotłownia znajdująca się w budynku gospodarczym. Akcję gaśnicza utrudniały zmagazynowane poworkowane trociny używane jako opał. W działaniach brały udział zastępy: OSP Dygowo, OSP Wrzosowo i  3 zastępy JRG PSP z Kołobrzegu.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Foto: OSP Dygowo

 • Pożar na placu budowy w Dygowie

  Dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Dygowa brały udział w akcji gaszenia pożaru kontenera na placu budowy domu jednorodzinnego w Dygowie. Działania strażaków miały miejsce w wyjątkowo niekorzystnych warunkach atmosferycznych – temperatura bliska zeru i intensywne opady śniegu. 

 • Pożar stodoły w Gąskowie

  O trzeciej w nocy jednostka OSP Dygowo otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w Gaskowie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej cały budynek był w ogniu, a konstrukcja uległa zawaleniu. W pierwszej kolejności działania polegały na podaniu prądu wody w obronie budynku mieszkalnego oraz drugiego budynku gospodarczego. Temperatura była tak wysoka że stopieniu uległ styropian docieplenia budynku mieszkalnego. Pożar strawił stodołę, w której zgromadzone były różne maszyny i materiały. Uszkodzeniu uległy również 2 auta ,które były w  pobliżu pożaru. Na miejscu działały: OSP Dygowo, OSP Stojkowo, OSP Wrzosowo, JRG Kołobrzeg, policja i pogotowie energetyczne. Przy dogaszaniu pogorzeliska pomagała koparka.

  Fot.OSP Dygowo

 • Pożar stodoły w Gąskowie

  W dniu dzisiejszym o godzinie 00.15 jednostki OSP z gminy Dygowo została zadysponowane do miejscowości Gąskowo do palącej się stodoły. Po dojeździe na miejsce okazało się ,że  cały obiekt objęty jest ogniem. Pierwsze działania polegały na podaniu prądów wody w obronie aby zapobiec rozprzestrzenienia się pożaru na budynek mieszkalny. Ze względu na duże zapotrzebowanie w wodę strażacy uzupełniali ją z sieci hydrantowej w Dygowie (niskie ciśnienie w sieci hydrantowej w Gąskowie). Spaleniu uległ ciągnik oraz inny sprzęt gospodarczy znajdujący się w stodole oraz nagromadzone inne materiały. W działaniach brały udział: 2 zastępy OSP Dygowo,1 zastęp OSP Wrzosowo,1 zastęp OSP Czernin,1 zastęp OSP Stojkowo,1 zastęp OSP Ustronie Morskie,3 zastępy JRG Kołobrzeg.

 • Pożar w Skoczowie. Maszyna rolnicza doszczętnie spłonęła

  W dniu wczorajszym na terenie miejscowości Skoczów paliła się maszyna rolnicza. Do zdarzenia zadysponowane zostały jednostki OSP Dygowo i Wrzosowo. Jako pierwsza działania gaśnicze podjęła jednostka z Wrzosowa podając prąd wody ze środkiem pianotwórczym. Część działań prowadzona była prowadzona w aparatach ochrony dróg oddechowych. Operator zdążył opuścić maszynę i podjął gaszenie gaśnicą podręczną. W akcji brał również udział zastęp JRG  z Kołobrzegu.

  Informacja i zdjęcia: OSP Dygowo

 • Pożar zboża na pniu w Jazach

  Wczoraj , jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Dygowo- Dygowo dwa zastępy, Czernin, Stojkowo i Wrzosowo,  brały udział w akcji gaszenia zboża. Przed przyjazdem strażaków rolnicy gasili ogień gaśnicami. Spaleniu uległo zboże na obszarze pół hektara.

 • Przy drodze Bardy-Dębogard płonęły baloty słomy

  Wczoraj ,po godzinie 19-tej dwa zastępy OSP Dygowo zostały zadysponowane do pożaru balotów słomy ,które znajdowały się na polu przy drodze między Bardami a Dębogardem. Spaleniu uległo 5 balotów. Na miejscu zdarzenia działał również patrol policji ,który prowadził postępowanie wyjaśniające. Według strażaków wiele wskazuje na umyślne podpalenie.

  Fot. OSP Dygowo