• „Rok w Ogrodzie” zaprezentował ogród Pana Jerzego z Wrzosowa

    Pomysł na ogród i jego zagospodarowanie Pan Jerzy Piotrowski z Wrzosowa miał okazję zaprezentować na łamach portalu gminadygowo.pl w lipcu 2020 roku. W organizowanym wówczas konkursie na najpiękniejszy wiejski ogród w gminie Dygowo ,Pan Jerzy zajął pierwsze miejsce.

    Walory krajobrazowe i pasję właściciela ogrodu docenili również producenci programu TVP Rok w Ogrodzie. W dniu dzisiejszym miał emisję odcinek z udziałem Pana Jerzego w scenerii ogrodu we Wrzosowie . Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia programu.

    https://vod.tvp.pl/video/rok-w-ogrodzie,23042022-extra,59418789

    Polecam również artykuł, w którym przedstawialiśmy ogród we Wrzosowie podczas konkursu w 2020 roku. ZOBACZ

     

  • Upamiętnienie Lokalnych Bohaterów – wzruszająca uroczystość we Wrzosowie

    Na cmentarzu komunalnym we Wrzosowie odbyła się szczególna uroczystość patriotyczna. Na sześciu grobach dawnych żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego pojawiły się tabliczki z inskrypcją: GRÓB WETERANA walk o wolność i niepodległość Polski; Instytut Pamięci Narodowej. Inicjatywa ta była możliwa dzięki zaangażowaniu Jerzego Piotrowskiego, mieszkańca Wrzosowa. Jako wnuk jednego z weteranów podjął działania, by w sposób szczególny uczcić pamięć tych, którzy po zakończeniu wojny osiedlili się w tej miejscowości.

    Jerzy Piotrowski, którego inspiracją była historia jego dziadka, Feliksa Hebdy, weterana walk wrześniowych, zesłańca Sybiru i żołnierza Armii Polskiej formowanej na wschodzie, rozpoczął starania o trwałe oznaczenie grobów lokalnych bohaterów. Dzięki jego determinacji oraz wsparciu rodzin byłych żołnierzy, groby weteranów zostały zarejestrowane w Instytucie Pamięci Narodowej i objęte prawną ochroną.

    Uroczystość, która miała miejsce w ramach obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zgromadziła nie tylko rodziny weteranów, ale również przedstawicieli władz Gminy Dygowo. Obecni byli: Wójt Grzegorz Starczyk, jego zastępczyni Izabela Płomińska, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Leszczyński, radny Piotr Krysztofiak, proboszcz parafii Wrzosowo ks. Grzegorz Jagodziński oraz sołtyska Agnieszka Gawryszczak.

    Wójt Grzegorz Starczyk otworzył wydarzenie, podkreślając szczególność Święta Niepodległości, które – jak powiedział – jest wyjątkowym momentem oddania hołdu wszystkim, którzy walczyli o wolność kraju. Zwrócił uwagę, że we Wrzosowie również spoczywają bohaterowie zasługujący na najwyższy szacunek. Są to ci, którzy po zakończeniu wojny, po przejściu trudnego szlaku bojowego – od Lenino przez Warszawę, Kołobrzeg, Wał Pomorski aż po Berlin – osiedlili się i odbudowali życie w gminie Dygowo. Dodał, że dzięki inicjatywie Jerzego Piotrowskiego oraz wsparciu rodzin zmarłych bohaterów, ich groby zyskały szczególną opiekę.

    Wśród upamiętnionych weteranów znaleźli się:

    ·         Mikołaj Bondarczuk – pierwszy sołtys sołectwa Wrzosowo, który pełnił tę funkcję przez 51 lat, Honorowy Obywatel Gminy Dygowo.

    ·         Mikołaj Steć

    ·         Marian Rypina

    ·         Feliks Hebda

    ·         Michał Pluta

    ·         Stanisław Seretny

    Wójt zaznaczył, że choć w Wrzosowie spoczywają także inni weterani, ich groby nadal czekają na pełne wpisanie do ewidencji IPN.

    Następnie głos zabrał Jerzy Piotrowski, inicjator akcji upamiętnienia weteranów, który opowiedział o swoim szczególnym związku z każdym z bohaterów. Wspominał, że znał i rozmawiał z nimi wszystkimi, i że ich historie wojenne są mu znane. Dzielił się m.in. wspomnieniami o tym, jak żołnierze ci podczas wojny przybyli do Wrzosowa w ramach prac kwatermistrzowskich i pokochali tę miejscowość, do której powrócili po zdobyciu Berlina. Podkreślił, że jego marzeniem było, aby obchody Święta Niepodległości oraz inne wydarzenia  patriotyczne nie ograniczały się tylko do uroczystości w dużych miastach, lecz by mogły się również odbywać w małych miejscowościach, gdzie bohaterowie także zostawili swój ślad.

    Piotrowski wyraził nadzieję, że przed wejściem na cmentarz stanie kiedyś tablica informacyjna, przypominająca o weteranach, którzy tu spoczywają i walczyli o wolność Polski. Po jego wystąpieniu zebrani przeszli do grobów weteranów, na których rodziny symbolicznie umieściły tabliczki z IPN.

    Na zakończenie uroczystości wójt Grzegorz Starczyk ponownie wyraził uznanie dla patriotycznej inicjatywy Jerzego Piotrowskiego, podkreślając jej niezwykłe znaczenie dla zachowania pamięci o lokalnych bohaterach , których czyny i poświęcenie stanowią fundament wolnej i niepodległej Polski.

    Organizatorem wydarzenia był Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo.

    Uzupełnienie:

    Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Senior z Piotrowic Robert Jaruzel i Dariusz Wojciechowski.