• Dekoracje Grobu Pańskiego i kaplicy wystawienia Najświętszego Sakramentu gotowe

    W kościele parafialnym w Dygowie gotowe są już dekoracje na obchody Triduum Paschalnego.

  • Liturgia Męki Pańskiej i adoracja Krzyża . „Wykonało się” – dzień, który wszystko zmienił

    W Wielki Piątek, w kościele parafialnym w Dygowie, odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej – jedna z najważniejszych i najbardziej poruszających celebracji w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Obrzęd rozpoczął się w ciszy – celebrans, ks. dziekan Piotr Niedźwiadek, wraz z asystą, wszedł do świątyni bez słów, w atmosferze skupienia i zadumy.

    Kapłan położył się krzyżem przed ołtarzem – w geście głębokiej pokory i modlitwy. Następnie odczytano proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe oraz fragment Listu do Hebrajczyków. Punktem kulminacyjnym tej części była Pasja według św. Jana – odczytana z podziałem na role, co nadało jej wyjątkowy, dramatyczny charakter.

    Poruszająca homilia: Krzyż nie jako dekoracja, lecz znak miłości

    W wygłoszonej homilii ks. Piotr Niedźwiadek podjął temat cierpienia, zbawienia i autentycznej relacji z Bogiem. Przypomniał, że śmierć Jezusa nie była przypadkiem ani tylko elementem historii – była świadomym darem miłości Boga do człowieka. – „Chcę być zbawiony. Kiedy nadejdzie mój czas, nie chcę iść w ciemność, ale ku światłości” – mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad sensem życia i wiarą, która powinna być czymś więcej niż rutynowym odmawianiem modlitw.

    W homilii zwrócono też uwagę na dramatyzm wydarzeń Wielkiego Piątku – śmierć na krzyżu była najbardziej haniebną formą egzekucji, zarezerwowaną dla tych, których Rzym uważał za niegodnych. Jezus – Zbawiciel świata – został potraktowany jak przestępca. – „Dlaczego krzyż? Bo to był znak hańby. A dziś? Czy krzyż to dla nas tylko dekoracja?” – pytał ks. Piotr.

    Niezwykle mocno zabrzmiało pytanie, które postawił: – „Jeśli ktoś cię zapyta, dlaczego Jezus umarł – co odpowiesz? ‘Bo tak nas uczono’? Co znaczy, że umarł ‘za nasze grzechy’? Czy naprawdę rozumiemy, że chodzi o nas, o mnie, o ciebie?”

    Ks. Piotr zakończył przesłaniem nadziei: – „Choć próbujemy zachować młodość – życia nie zatrzymamy. Ale możemy się nie bać, bo będę żył z Bogiem. Na to się przygotowuję. To jest powód, dla którego tu jestem.”

    Po homilii nastąpiła uroczysta modlitwa wiernych. Kulminacyjnym momentem liturgii była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wniesiono przed ołtarz, a celebrans stopniowo odsłaniał jego ramiona, śpiewając trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”, po czym oddawali hołd Krzyżowi – jak Najświętszemu Sakramentowi.

    Szczególnie wzruszającym momentem była chwila, w której rodzice młodzieży przygotowującej się do bierzmowania wręczyli im poświęcone wcześniej krzyże. Ten gest symbolizował przekazanie dziedzictwa wiary – krzyż jako znak tożsamości chrześcijańskiej i osobistego wyboru drogi z Chrystusem.

    Po adoracji Krzyża, kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament z ciemnicy i udzielił wiernym Komunii Świętej. Ostatnią częścią liturgii była procesja do symbolicznego Grobu Pańskiego. Tam, na ołtarzu, wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym, przejrzystym welonem – przypominającym całun, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

  • Wielka Sobota. Warta przy Grobie Pańskim i święcenie pokarmów

    Warta strażaków z OSP Dygowo przy Grobie Pańskim jest wydarzeniem kultywowanym od pokoleń. W Wielką Sobotę od godziny 8.00 do rozpoczęcia o 20.00 Liturgii Wigilii Paschalnej co półgodziny odbywają się zmiany warty.

    Przedpołudnie Wielkiej Soboty to również czas święcenia pokarmów na świąteczne stoły. Ks. dziekan Piotr Niedźwiadek dokonał obrzędu poświęcenia pokarmów we wszystkich miejscowościach parafii.