• Uroczystość ku czci Świętego Floriana w Dygowie

Od czasu wprowadzenia relikwii Świętego Floriana do kościoła parafialnego pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Dygowie minął rok (zobacz). Odtąd, każde ważne  wydarzenie z udziałem strażaków ochotników w gminie Dygowo jest teraz celebrowane z relikwiami Świętego Floriana.

W dniu 5 maja 2024 roku, z okazji Dnia Strażaka, odbyła się uroczystość ku czci Świętego Floriana w Dygowie. Zastępy jednostek OSP oraz MDP z Czernina, Dygowa, Stojkowa, Piotrowic i Wrzosowa na czele z pocztami sztandarowymi wzięły udział w Mszy świętej, którą odprawił kapelan Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Powiatu Kołobrzeg, ksiądz dziekan Piotr Niedźwiadek. Oprawę muzyczną mszy zapewnił chór Ochotniczej Straży Pożarnej z Dygowa.

Po mszy przemaszerowano na plac przy strażnicy, gdzie została wciągnięta na maszt flaga Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, po czym rozpoczął się festyn Floriański. To wydarzenie stanowiło nie tylko okazję do wspólnego świętowania, ale także do podtrzymywania tradycji i wzmacniania więzi społeczności strażackiej.

• Wprowadzenie relikwii Świętego Floriana do kościoła parafialnego w Dygowie

Szóstego maja 2023 roku gminne obchody Dnia Strażaka w Dygowie miały wyjątkową oprawę. Do kościoła parafialnego pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Dygowie ,wprowadzone zostały relikwie Świętego Floriana – patrona strażaków. Relikwia zainstalowana w złotym relikwiarzu w kształcie płomienia umieszczona została na feretronie z węża strażackiego. W obecności druhen i druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Czerninie, Dygowie , Piotrowicach, Stojkowie i Wrzosowie relikwię  wniesiono do kościoła w procesji ,której przewodniczył proboszcz, ks. dziekan Piotr Niedźwiadek i ks. Grzegorz Jagodziński.  Relikwiarz ustawiono na bocznym ołtarzu obok figury Św. Floriana.  Ksiądz proboszcz odczytał w języku łacińskim i polskim dekret potwierdzający autentyczność relikwii. Dokument podpisał arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej Stanisław Dziwisz.  Relikwiarz został poświęcony , a następnie wszyscy zgromadzeni  w świątyni oddali pokłon relikwii Świętego Floriana.

Relikwie trafiły do Dygowa z Bazyliki Świętego Floriana w Krakowie, podobnie jak kamień węgielny pod budowę remizy OSP w Dygowie.  To waśnie wystąpienie ks. Niedźwiadka z prośbą o przekazanie cząstki bazyliki do wmurowania w nowo powstający obiekt ,było przyczynkiem do decyzji arcybiskupa Dziwisza o przekazaniu relikwii. Prośba społeczności o kamień węgielny zrobiła wrażenie na arcybiskupie. Był to pierwszy taki przypadek w historii sanktuarium Św. Floriana.  Budowa remizy  na mocnym fundamencie materialnym wspierana wiarą została doceniona i nagrodzona.

Po zakończonej mszy nastąpił przemarsz jednostek OSP i gości na Plac Wolności, gdzie wciągnięto na maszt flagę państwową i zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.  Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezes zarządu gminnego OSP dh Marcin Tekiel, następnie głoś zabrali:  wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP PR -dh  Mirosław Zalewski, wójt Gminy Dygowo- Grzegorz Starczyk, przewodniczący Rady Gminy Dygowo – dh Jerzy Leszczyński i radny Powiatu Kołobrzeg – Robert Jaruzel.

Podczas uroczystości  nagrodzono druha Stefana Sowę z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ,którego praca plastyczna dotarła do szczebla krajowego  w Ogólnopolskim  Strażackim Konkursie  Plastycznym organizowanym przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Po części i oficjalnej w ogrodzie parafialnym zorganizowano piknik.