• Wymiana uczniów między szkołami we Wrzosowie i Cambs: „Łączy nas historia”

W dniach 16–29 września 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dygowie gościło 13 uczniów i 2 nauczycieli z niemieckiej szkoły w Cambs. W ramach wymiany uczniowskiej 26 uczniów oraz 4 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowie i Regionale Schule mit Grundschule w Cambs uczestniczyło w projekcie „Łączy nas historia”.

Program obejmował warsztaty oraz wycieczki, podczas których uczniowie poznawali wspólną historię, kulturę oraz tradycje Polski i Niemiec, a także doskonalili umiejętności komunikacyjne w językach obcych. Wspólne działania pozwoliły na budowanie porozumienia i nawiązywanie nowych przyjaźni między młodzieżą z obu krajów.

Jednym z kluczowych momentów wizyty niemieckich gości była wizyta w lapidarium w Bardach (przed 1945 rokiem Bartin), gdzie posadzono symboliczny Dąb Pamięci. Lapidarium, założone w 2006 roku, jest miejscem upamiętniającym dawnych mieszkańców Bardów i okolic.

Wspólne posadzenie drzewa było aktem jedności i pamięci o przeszłości, symbolizującym wspólne dążenie do budowania lepszej przyszłości. Drzewo stało się żywym pomnikiem historii, który będzie przypominał o ważnych wartościach takich jak pokój, współpraca i wzajemne zrozumienie.

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.