• Nowe Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy we Włościborzu zainaugurowało działalność

W Gminie Dygowo powstało już szóste Koło Gospodyń Wiejskich, które zainaugurowało swoją działalność we Włościborzu. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy we Włościborzu jest pierwszą organizacją w gminie, która zrzesza nie tylko gospodynie, ale również gospodarzy. W nowo powstałym kole działa 13 gospodyń i 4 gospodarzy, ale jak zaznaczył sołtys Włościborza i członek koła, Mateusz Marczyk, wszyscy mają nadzieję, że ta liczba będzie rosła.

To kolejne koło w dynamicznie rozwijającej się sieci KGW w Gminie Dygowo. Wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy pierwsze koła powstały we Wrzosowie i Stojkowie. W 2022 roku dołączyło Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrowicach, a w bieżącym roku zawiązały się kolejne – w Dębogardzie, Czerninie i właśnie we Włościborzu.

Uroczystość inauguracyjna odbyła się w świetlicy wiejskiej we Włościborzu. Mateusz Marczyk powitał zgromadzonych, w tym wójta gminy Dygowo, Grzegorza Starczyka, zastępczynię wójta Izabelę Płomińską, przewodniczącego rady gminy Jerzego Leszczyńskiego, dyrektorkę ośrodka kultury Katarzynę Iwanejko, a także przedstawicielki kół gospodyń z Czernina, Dębogardu i Piotrowic. Nie zabrakło również licznie zgromadzonych mieszkańców Włościborza.

Wójt Grzegorz Starczyk w swoim przemówieniu wyraził radość z powstania kolejnej grupy aktywizującej mieszkańców gminy:

Bardzo się cieszę, że na terenie naszej gminy powstało kolejne koło, ponieważ jest to nowa wspólnota, którą Państwo będziecie współtworzyć. Będziecie się tutaj spotykać, wspólnie realizować swoje pasje, a także – co równie ważne – działać na rzecz lokalnej społeczności. Wasza obecność z pewnością wzbogaci atrakcyjność naszej gminy.

Podziękował również zarządowi za ich zaangażowanie i wysiłek, który włożyli w zawiązanie koła:

Chciałbym złożyć serdeczne gratulacje i podziękowania na ręce zarządu za doprowadzenie do powstania tego koła. Wiem, że często na początku jest duży entuzjazm, ale później bywa różnie. Tutaj jednak od samego początku do końca widać determinację. Trzymam kciuki, aby tej determinacji nie zabrakło.

Wójt zadeklarował również pełne wsparcie ze strony gminy:

Chciałbym również zadeklarować, że zarówno ja jako wójt gminy, jak i wszystkie osoby, z którymi na co dzień współpracuję, jesteśmy do Państwa dyspozycji. Jeżeli tylko będziemy mogli w czymkolwiek pomóc lub wesprzeć Państwa działania, to – jak potwierdzi Pan Mateusz – drzwi mojego gabinetu zawsze będą dla Was otwarte.

Po oficjalnych przemówieniach goście wręczyli zarządowi koła upominki, a następnie wszyscy zgromadzeni podzielili tort, świętując nowy rozdział w historii Włościborza.

Powstanie Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy we Włościborzu to nie tylko dowód na to, że mieszkańcy małych miejscowości potrafią się organizować, ale również na to, że wspólne działania na rzecz lokalnej społeczności przynoszą radość i satysfakcję. Koło we Włościborzu z pewnością odegra ważną rolę w integracji społeczności Włościborza i promocji Gminy Dygowo.