• "Czyste Powietrze" w Gminie Dygowo –spotkanie informacyjne

Wójt Gminy Dygowo zaprasza mieszkańców gminy na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

• „Czyste Powietrze” w gminie Dygowo

W urzędzie Gminy Dygowo został utworzony punkt konsultacyjno- informacyjny programu „CZYSTE POWIETRZE”.

W  punkcie można uzyskać m. in. porady merytoryczne i techniczne dotyczące założenia konta na portalu beneficjenta programu oraz pomoc w zakresie przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowanie. Punkt prowadzony jest przez pracowników Urzędu Gminy Dygowo.

Na konsultacje należy umawiać się telefonicznie pod numerami  telefonu:

94 358 46 08,  94 354 86 36 i 94 358 46 31.

Podczas rozmowy telefonicznej pracownik  wyznaczy datę i godzinę konsultacji.

Uwaga! Uzyskanie dotacji na kotły węglowe możliwe tylko do  31 grudnia 2021 roku. Od 2022 r. już nie będzie można uzyskać dotacji na kotły węglowe. W tym roku należy złożyć wniosek o dofinansowanie  kotła na węgiel, kupić go i zamontować. Potrzebna jest również faktura wystawiona do końca 2021 r. Warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed 1 lipca 2021 r.

Dla kogo dofinansowanie:

Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Na jakie działania dofinansowanie:

Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Program obejmuje dwie grupy beneficjentów:

1)      podstawowy poziom dofinansowania - osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł

2)      podwyższony poziom dofinansowania - osoby, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:

1 564 zł – w gospodarstwie wieloosobowym

2 189 zł – w gospodarstwie jednoosobowym

Ustalenia dochodu na osobę w gospodarstwie rolnym jest weryfikowane na podstawie zaświadczenia z GOPS.

Beneficjenci (rolnicy) :dochód z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, przyjmując, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód roczny w wysokości dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy o podatku rolnym, obowiązującego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.

Beneficjenci (osoby prowadzące działalność gospodarczą) roczny przychód osoby z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany w zaświadczeniu nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.

Kwota dotacji:

Dotacja jest przyznawana w zależności od dochodu wnioskodawcy.

Podstawą ustalenia jest dochód roczny z zeznania podatkowego (PIT)

Bądź inne dokumenty (np. zaświadczenia) w zależności od formy przychodu.

Wykaz możliwych dotacji dla wnioskodawców z podstawowych poziomem dofinansowania;

Podstawowe dofinansowanie pobierz

Wykaz możliwych dotacji dla wnioskodawców z podwyższonym  poziomem dofinansowania;

Podwyższone dofinansowanie pobierz

Dodatkowe informacje na temat programu  „Czyste powietrze” można uzyskać pod adresem:

ZASADY PROGRAMU otwórz

www.wfos.szczecin.pl

www.czystepowietrze.gov.pl

• Program „Czyste Powietrze”. Spotkanie z przedstawicielem WFOŚIGW

W świetlicy wiejskiej w Dygowie odbyło się spotkanie mieszkańców gminy z Przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Omówione zostały możliwości pozyskania dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.

• Zapraszamy na webinar. #AkademiaCzystegoPowietrza2024

#AkademiaCzystegoPowietrza2024 – 25 kwietnia o godz. 10:00. Zapraszamy na 2. webinar o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

O nowościach w zmienionym właśnie programie „Czyste Powietrze” będziemy opowiadać już w najbliższy czwartek, 25 kwietnia o godz. 10:00 w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Na nasze spotkanie online można się już rejestrować pod linkiem:https://forms.office.com/e/xVwryuvD6P.

Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB) przedstawią najważniejsze informacje dotyczące nowych zasad w programie „Czyste Powietrze”, który zmienia się 22 kwietnia 2024 r.

Usłyszymy o obowiązkach związanych z listą zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) – zarówno pod kątem wnioskodawców, jak i producentów czy importerów urządzeń, a także o innych, istotnych nowościach, jak np. jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, czy doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa.

W czasie spotkania, przewidujemy możliwość zadawania pytań za pomocą aktywnego czatu.

Formularz rejestracyjny na najbliższy webinar – https://forms.office.com/e/xVwryuvD6P – dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych do 24.04.2024 r. do godz. 12:00. Link do spotkania, po rejestracji, wysyłany będzie dzień przed webinarem, na adres mailowy podany w formularzu.

Cykl „Akademia Czystego Powietrza” – baza praktycznej wiedzy o ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze” – jest realizowany od 2020 r. przez NFOŚiGW, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Polskim Alarmem Smogowym.