• Dożynki 2021 w Dygowie (foto, wideo)

    Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Gmina Dygowo zorganizowała dożynki gminne, które  odbyły się 11 września Dygowie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna w intencji rolników i ich rodzin z podziękowaniem za żniwa, którą koncelebrowali proboszcz parafii Dygowo-ks. Piotr Niedźwiadek oraz proboszcz parafii Wrzosowo – ks. Kazimierz Koszykowski . Podczas mszy poświęcone zostały chleby i wieńce dożynkowe wystawione przez sołectwa: Dębogard, Dygowo, Pustary, Stojkowo i Wrzosowo. Po mszy wyruszył z kościoła na stadion przy ulicy Kolejowej korowód dożynkowy  ze starostami na czele - panią Sandrą Madejsza ze Stojkowa i panem Karolem Lesiakiem z Jażdże. Na scenie plenerowej starostowie przekazali wójtowi Grzegorzowi Starczykowi i przewodniczącemu rady gminy Jerzemu Leszczyńskiemu bochen chleba z tegorocznych zbóż. Obecni w czasie ceremoniału: Senator RP Janusz Gromek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, Starosta Powiatu Kołobrzeg Tomasz Tamborski, złożyli rolnikom życzenia.  Następnie rolnicy wraz z wójtem dzieli chlebem zebranych na stadionie mieszkańców gminy.

    W programie artystycznym wystąpili: zespoły ludowe „Dygowianie”, „Dąbrówka” z Dębogardu, „Podlotki” z Gościna oraz duet skrzypcowy Ewa i Irmina.

    Klub Kolarski Ziemia Kołobrzeska zorganizował wyścigi rowerowe o Puchar Wójta Gminy Dygowo  dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. W wyścigach brały również udział dzieci z zaprzyjaźnionych klubów kolarskich z Darłowa i Nowogardu. Nad przebiegiem wyścigów czuwali Agnieszka i Jakub Braun. Nagrody zwycięzcom w poszczególnych wyścigach wręczył wójt Grzegorz Starczyk.

    Gmina Dygowo tradycyjnie zorganizowała turniej rekreacyjny sołectw. Do rywalizacji stanęły sołectwa: Bardy, Dębogard, Dygowo, Jazy, Miechęcino, Pustary i Stojkowo. Pierwsze miejsce zajęła drużyna sołectwa Dygowo, drugie miejsce przypadło ekipie ze Stojkowa , a trzecie sołectwu z Miechęcina.

    Po raz pierwszy gmina zorganizowała również konkurs dla gości: cięcie kłody drewna piłą poprzeczną typu „moja-twoja”. Zapomniana metoda cięcia drewna okazała się nie lada wyzwaniem dla rywalizujących par. Bezkonkurencyjni byli tu radni powiatowi Robert Jaruzel i Artur Wasiewski. W czasie gdy ich konkurenci walczyli z pierwszym cięciem , oni zdążyli uciąć dwa klocki i jeszcze pomogli trzymać stojak parze: marszałek Stanisław Wziątek i wicestarosta Jacek Kuś. Doskonale radziła sobie również para: nadleśniczy Robert Fijałkowski i Janusz Fijałkowski.

    W konkursie na najładniejszy wieniec wygrało sołectwo Dygowo i zdobyło nagrodę o łącznej wartości 3000 złotych. Drugie miejsce zajęło sołectwo Dębogard i otrzymało nagrodę łączną 2000 złotych, a trzecie miejsce i łącznie 1400 złotych przypadło sołectwu Wrzosowo.

    W czasie imprezy w godzinach od 14  do 18 czynny był mobilny punkt szczepień. Z udogodnienia skorzystało osiem osób.

  • Dożynki 2022 w Gminie Dygowo

    W sobotę 3 września odbyły się dożynki gminne w Dygowie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna, którą odprawili  proboszcz  parafii Dygowo ks. Piotr Niedźwiadek i proboszcz parafii Mierzyn i administrator parafii Wrzosowo Grzegorz Jagodziński. Po mszy korowód z wieńcami dożynkowymi, przygotowanymi przez sołectwa: Dygowo, Dębogard, Piotrowice, Stojkowo, Świelubie i Wrzosowo  udał się na stadion sportowy.  

    Ceremoniał dożynkowy rozpoczęli Starostowie dożynek Pani Hanna Lesiak i Pan Piotr Galek przekazując chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce  Wójta  Gminy Dygowo Grzegorza Starczyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Leszczyńskiego, którzy zgodnie z tradycją wraz z rolnikami podzielili się z tym chlebem z mieszkańcami i zebranymi gośćmi. Życzenia rolnikom złożył również Poseł RP Czesław Hoc. Po części oficjalnej wystąpiły zespoły  śpiewacze  „Dygowianie” i „Dąbrówki”. Był również  pokaz tańca w wykonaniu młodych tancerzy Klubu Tańca Sportowego AMBER z Kołobrzegu. Pierwsza sobota września to również Narodowe Czytanie. W naszym Narodowym Czytaniu wystąpiły: Julia Haber z Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czerninie i Julia Laskowska z Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Dygowie.

    Kolejną częścią imprezy był tradycyjne turniej rekreacyjny Sołectw w którym brały udział sołectwa: Dygowo, Dębogard, Gąskowo, Miechęcino, Wrzosowo, Świelubie, Stramniczka, Skoczów i Piotrowice. Pierwsze miejsce wywalczyło sołectwo Stramniczka, drugie Piotrowice, a trzecie Miechęcino. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Dygowo. Chętni brali również udział w konkurencji  cięcia drewna piłą ręczną na czas,  uczestnicy otrzymali upominki od  Nadleśnictwa Gościno.

    Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany po raz pierwszy konkurs kulinarny. W pojedynku brały udział Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Dygowo: „Ale Babki”  z Wrzosowa, „Piotrowiczanki” z Piotrowic i KGW Stojkowo. Panie lepiły pierogi na oczach publiczności. Komisja konkursowa wybrana spośród uczestników dożynek przyznała  pierwsze miejsce Ale Babkom, drugie Piotrowiczankom, a trzecie gospodyniom ze Stojkowa. 

    Wzorem lat ubiegłych rozstrzygnięto cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Dygowo, wygrało sołectwo Dygowo, drugie miejsce zajął wieniec Piotrowic, trzecie Dębogardu. Nagrody w konkursie ufundowała Gmina Dygowo i Bank Spółdzielczy w Białogardzie.

    Po oficjalnym wręczeniu nagród wszystkich konkursów przyszedł czas na wspólną zabawę w którą wprowadził nas duet skrzypcowy Ewa i Irmina. W trakcie trwania imprezy najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z dmuchanego parku zabaw oraz przejażdżek konikami. Swoje stoisko promocyjno-edukacyjne wystawiło Nadleśnictwo Gościno. Stoiska  gastronomiczne przygotowały koła gospodyń wiejskich oraz niezawodne Koło Łowieckie ŚWIT z wyrobami z dziczyzny i smalcem.

    Starostowie Dożynek:

    Pani Hanna  Lesiak mieszka we wsi Jażdże, gdzie  wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, które mąż Pani Hani otrzymał od swoich rodziców. Prowadzone gospodarstwo wielkości ok.    90 hektarów ukierunkowane jest głównie na produkcję roślinną. Obecnie najwięcej czasu zajmuje jej opieka nad małą córeczką Lilianną.

    Pan Piotr Galek z Dygowa posiada 10 hektarowe gospodarstwo rolne oraz własną działalność gospodarczą.  Od niedawna szczęśliwy mąż i ojciec małej Julii. Praca na roli nie jest mu obca, ponieważ od najmłodszych  lat pomaga w prowadzeniu gospodarstwa rodzicom.

    Gmina Dygowo kieruje serdeczne podziękowania dla sponsorów dożynek:

    - Bank Spółdzielczy w Białogardzie,

    - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gościno,

    - Pani Wioletta Dymecka – Radna Rady Powiatu w Kołobrzegu,

    -  Koło Łowieckie ŚWIT.

     Wszystkim mieszkańcom Gminy Dygowo i gościom dziękujemy za tak liczny udział w tegorocznych dożynkach i zapraszamy za rok!

  • Dożynki w Dygowie. Tradycja i zabawa przy pięknej pogodzie

    Największą niewiadomą organizatora Dożynek Gminnych 2023 w Dygowie była pogoda, która tego lata jest wyjątkowo kapryśna. Aura była jednak łaskawa. Od południa pięknie świeciło słońce i było bardzo ciepło.  

    Dożynki w Dygowie tradycyjnie rozpoczęła Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym. Cztery sołectwa: z Dębogardu ,Dygowa, Piotrowic i Wrzosowa złożyły przed ołtarzem  wieńce –korony  dożynkowe , a starostowie Państwo Natalia i Łukasz Lesiak bochny chleba z tegorocznych zbóż. Symbole te poświęcił proboszcz ks. dziekan Piotr Niedźwiadek, który sprawował mszę.

    Po mszy barwny korowód dożynkowy wyruszył  ulicami Dygowa na stadion sportowy, gdzie przygotowano scenę ,stoiska i atrakcje dla dzieci i dorosłych. Ceremoniał dożynkowy kontynuowali starostowie przekazując gospodarzom -Wójtowi Gminy Dygowo  ,Grzegorzowi Starczykowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Dygowo ,Jerzemu Leszczyńskiemu -poświęcony chleb. Gospodarze wraz z rolnikami zaproszonymi przez wójta podzielili chleby i częstowali zgromadzonych na placu gości i mieszkańców gminy.  Ta czynność symbolizuje sprawiedliwy podział i dzielenie się z bliźnim.

     Po zakończonym ceremoniale głos zabrali:

    Marek Hok- Poseł RP

    Artur Wasiewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kołobrzeg, który również odczytał list od Stanisława Wziątka-  Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego

    Helena Rudzis-Gruchała

    Przedstawicielka Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siemyślu, która odczytała list Haliny Szymańskiej - Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

    Część oficjalna na tym został zakończona. Prace rozpoczęła komisja oceniająca wieńce dożynkowe zgłoszone do konkursu , przeprowadzono turniej sportowo-rekreacyjny sołectw , konkurs kulinarny z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich z Dębogardu , Piotrowic i Wrzosowa oraz zabawy z animatorkami. W między czasie występowały zespoły Dygowianie , Dąbrówka i wokalistka Izabela Sokołowska-Kot.

    O godzinie 17.30 ogłoszone zostały wyniki rywalizacji sportowej , z której zwycięsko wyszła ekipa z Kłopotowa, a w konkursie kulinarnym najlepsze danie przygotowało KGW z Dębogardu. Jeśli chodzi o wynik konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy to Gmina Dygowo odnotowała precedens. Komisja konkursowa ze względu na wysoki poziom wykonanych dzieł , nie wyłoniła jednego zwycięzcy. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły cztery korony z Dębogardu ,Dygowa, Piotrowic i Wrzosowa! Nagrody pieniężne również podzielono równo, po 2000 zł dla każdego sołectwa. Taki wynik konkursu  zespoły oraz publiczność przyjęły gromkimi oklaskami.

    Po ogłoszeniu wyników na scenie wystąpiły skrzypaczki Ewa i Irmina.

    Starostowie dożynek 2023: Państwo Natalia i Łukasz Lesiak  prowadzą gospodarstwo rolne w Miechęcinie, które Pan Łukasz częściowo przejął po swoich rodzicach. Stawiają na rozwój i  nieustannie powiększają swój areał. Obecna powierzchnia gospodarstwa to ponad 50 ha, ukierunkowana głównie na produkcję roślinną. Pani Natalia pracuje zawodowo, a rolnictwo to jej dodatkowe zajęcie. Są małżeństwem od 10 lat, mają dwoje dzieci: syna Wojciecha i córkę Alicję. Ich wspólną pasją są podróże.

    Gmina Dygowo kieruje serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację Dożynek Gminnych 2023 w Dygowie.

    Bank Spółdzielczy Białogard

    Firma Enertrag - wytwórca  prądu i ciepła ze źródeł odnawialnych

    Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gościno

    Koło Łowieckie ŚWIT

    Grupa Mojsiuk - Mercedes-Benz  Stare Bielice k/Koszalina

    Gminne Jednostki OSP

    Sołectwa Gminy Dygowo

    KGW Ale Babki z Wrzosowa

    KGW Piotrowiczanki z Piotrowic

    KGW Dąbrówki z Dębogardu

  • Gmina Dygowo zaprasza na Dożynki Gminne 2019

    Słomiana baba ustawiona w Dygowie przy ulicy Kołobrzeskiej zwiastuje zbliżające się dożynki gminne. Już w najbliższą sobotę 7 września Gmina Dygowo będzie świętować zakończenie żniw. Poniżej program.

  • Sześć sołectw z gminy Dygowo przygotowuje wieńce dożynkowe

    Dożynki gminne 2022 w Gminie Dygowo tradycyjne uświetni konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku rękodzieła wystawią reprezentacje sołectw z Dębogardu, Dygowa , Piotrowic, Stojkowa Świelubia i Wrzosowa.

    Poniżej fotografie pań z Dygowa i Wrzosowa przy pracach zdobniczych wieńców oraz program dożynek, które odbędą się 3 września w Dygowie.

  • Witacze dożynkowe w Dygowie

    W Dygowie, na skrzyżowaniu ulic Kołobrzeskiej i Głównej, pojawiły się imponujące witacze dożynkowe, które w tym roku po raz pierwszy zrealizowane zostały we współpracy sołectwa Dygowo oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Dygowie. Ta słomiana instalacja tworzy wyjątkową formę, przyciągając wzrok mieszkańców i gości przejeżdżających przez miejscowość.Dożynki Gminne 2024 odbędą się  w sobotę 7 września na stadionie przy ulicy Kolejowej.