• 25 lat kapłaństwa księdza Piotra Niedźwiadka

    Ksiądz Piotr Niedźwiadek -proboszcz parafii , dziekan dekanatu Gościno - obchodzi 25. rocznicę święceń kapłańskich. ks. Piotr ukończył  Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie w 1994 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 w bazylice kołobrzeskiej z rąk biskupa Czesława Domina. Pierwszą Mszę Świętą odprawił 22 maja w kościele mariackim Świdwinie, następnie 29 maja w swojej rodzinnej parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu. Pierwszą placówką księdza była parafia św. Wojciecha w Koszalinie , gdzie jako wikariusz pracował w latach 1994-1999. W latach 1999 -2005 pracował w parafii św. Józefa w Słupsku a od 2005 roku w parafii św. Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim. Od 19 września 2009 roku pełni obowiązki proboszcza parafii Dygowo.

    Ks. Piotr Niedźwiadek w 1994 roku przed święceniami

    Obrazek prymicyjny.

    Święcenia kapłańskie w Kołobrzegu.

    Uroczystości w niedzielę 19 maja 2019 r. w kościele w Czerninie , Świelubiu i Dygowie.

    Mszę św. koncelebrowaną w kościele parafialnym w Dygowie odprawili księża: Piotr Niedźwiadek , Tadeusz , Łukasz i Paweł. Emocjonalne kazanie dedykowane księdzu jubilatowi wygłosił ks. Tadeusz Gorla. Zespół Dąbrówka z Dębogardu przygotował specjalny repertuar. Do linii melodycznej utworu Leonarda Cohena – Hallelujah oraz Barki ,kierownik zespołu ułożył słowa na okazję rocznicy kapłaństwa.

  • 30. rocznica odbudowy kościoła w Świelubiu

    Patrząc dziś na kościół w Świelubiu trudno sobie wyobrazić jaką był ruiną do roku 1989. Ta gotycka budowla z XV-XVI wieku do 1945 roku była wiejską świątynią ewangelicką. Po wojnie spłonęła z nieznanych przyczyn. Prawdopodobnie od uderzenia pioruna zniszczona została więźba dachowa nad całym kościołem , wieża oraz nawa główna z prezbiterium. 44 lata powojennej historii kościoła to postępująca dewastacja. Niezabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych ściany pękały , wietrzała zaprawa a bluszcz ,chwasty i krzaki powrastały w szczeliny murów i otoczenie. Odbudowa świątyni wiązała się z ogromem kosztów i problemów, których miejscowa społeczność nie była w stanie unieść. Przez długie lata mieszkańcy Świelubia uczęszczali na msze w Czerninie i Dygowie.

    W 1986 roku Urząd  Gminy w Dygowie zlecił wykonanie ekspertyzy technicznej ruin kościoła. We wnioskach  orzeczenia opracowanego przez inżyniera Ryszarda Stachowicza czytamy między innymi:

    Z uwagi na skalę zniszczeń ruiny poewangelickiego kościoła nie przedstawiają wartości materialnych, natomiast posiadają znaczne wartości zabytkowe i historyczne. Z tych też względów przywrócenie obiektu do pierwotnego stanu winno być podstawowym celem przyszłego użytkownika i władz administracyjnych(grudzień 1986).

    Starania o odbudowę świątyni czynił już proboszcz parafii Dygowo ks. Ludwik Chamski (1959-1985). Kolejny proboszcz ks. Stanisław Wojnar (1985-1988) zgromadził drewno na dach. Sprawy nabrały tempa gdy probostwo w Dygowie objął ks. Jan Nowak (1988-1989). Jeszcze w ruinach kościoła, pod gołym niebem odprawił w 1988 roku pasterkę a w lutym 1989 roku zainicjował prace budowlane. Ksiądz Nowak zmobilizował mieszkańców oraz zorganizował grupę budowlaną.

    Wspomnieniami z okresu półrocznej odbudowy podzieliła się z redakcją Pani Irena Puzewicz – mieszkanka Świelubia od 1958 roku - wieloletnia sołtyska i radna ,osoba , której na sercu leżało przywrócenie świątyni wiernym.

    To był cud żeśmy odbudowaliśmy ten kościół, bo myśmy zaczęli bez jednej złotówki i bez jednej cegły i daliśmy radę. To były jeszcze czasy komuny, my nie mogliśmy nigdzie nic kupić. Mężczyźni robili pustaki i zamienialiśmy je w Czerninie na cegłę z rozbiórki.

    Budowę komplikował wszechobecny brak materiałów. Po przydział blachy ksiądz Jan ,pani Irena i jej syn pojechali do kombinatu w Koszalinie. Sposobem na załatwienie materiału była sztuka przekonywania Pani Ireny o „słuszności sprawy”  oraz atrakcyjne w dobie kartek żywnościowych kurczaki-brojlery.

    Ksiądz Nowak każdą chwilę poza obowiązkami w probostwie pożytkował na pracę przy budowie.

    Pani Irena wspomina:  Gdy był gotowy sufit a nie było dachu, o drugiej w nocy wraz z klerykiem zabezpieczał dach.(…) Razem z ekipą pracował przy lasowaniu wapna i wylewaniu posadzki.(…) To był trud wszystkich mieszkańców. To były piękne czasy ,to były trudne, ale warto było. Ciężko było, były i łzy, ciężko było. Nie było żeby się ktoś się wymigał. Każdy ma swój udział w tym kościółku ,dlatego jest on dla nas taki ważny. To jest skromy kościółek ,bardzo skromny. Żyrandole to był pomysł księdza Nowaka - koło od kultywatora - mężczyźni wykonali i mamy żyrandole. Ten główny krzyż , ksiądz Jan sam wyrzeźbił tę figurkę .To jest jego dzieło.

    Było trudno , ale były i chwile wesołe. Pani Irena z uśmiechem wspomina kiedy budowę odwiedził biskup Ignacy Jeż, który przeciągając po ślązacku mówił: no wieta wszystko widziołem ale żeby na murach brzozy rosły tego nie widziołem.

    12 sierpnia 1989 roku nastąpiło uroczyste wyświęcenie kościoła w Świelubiu p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, kościoła, który powstał na nowo materialnie i duchowo. Utrwalona trudami  budowy lokalna wspólnota dała mocny fundament wiary kolejnym pokoleniom oraz przykład siły tkwiącej w jedności.

     Wyświęcenie kościoła nie oznaczało końca budowy. Nie było jeszcze podłogi , ławek i tabernakulum. We wrześniu, ks. Jan Nowak- współtwórca dzieła odbudowy został przeniesiony do parafii do pw. św. Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim. Prace wykończeniowe i wyposażanie były kontynuowane przez mieszkańców i kolejnego proboszcza – ks. Edwarda Skwirę.

    W niedzielę 11 sierpnia 2019 roku o godzinie 12.30 w  kościele w Świelubiu odbędzie się uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji 30 rocznicy odbudowy i poświęcenia tego kościoła.

    Poniżej zdjęcia obrazujące stan kościoła w 1964 roku. Są to fotografie I. Springera wykonane dla Konserwatora Wojewódzkiego Zabytków Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, będące równocześnie załącznikiem orzeczenia –ekspertyzy technicznej z 1986 roku( archiwum Parafii Dygowo).

    Na zdjęciach widzimy kościół w Świelubiu sprzed 1945 roku, ruiny z 1988 roku , kościół w trakcie budowy oraz powitanie biskupa Ignacego Jeża przed uroczystościami poświęcenia kościoła w 1989 roku (archiwum Ireny Puzewicz).

  • Msza św. dziękczynna w 30 rocznicę poświęcenia kościoła w Świelubiu

    W kościele filialnym  w Świelubiu o godzinie 12.30 rozpoczęły się uroczystości z okazji 30-lecia odbudowy i poświęcenia tego kościoła. Mszę św. dziękczynną koncelebrowali ks. dziekan Piotr Niedźwiadek oraz ks. senior Tadeusza Gorla. Przed mszą ks. proboszcz poświęcił nowy wystrój ołtarza głównego i tabernakulum ,które ufundowała wspólnota kościoła w Świelubiu z okazji jubileuszu. Po mszy na terenie przykościelnym zostało posadzone drzewo pamięci. Jako pierwsza, symboliczną łopatą ziemi drzewko przysypała Pani Irena Puzewicz – jedna z osób które brały aktywnie udział w odbudowie świątyni.

     

  • Niedziela Męki Pańskiej w parafii Dygowo

    Niedziela Palmowa -Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym kościoła - Wielki Tydzień. W parafii Dygowo tradycyjnie odbyły się konkursy na najładniejszą palmę. W kościołach w filialnych w Czerninie i Świelubiu oraz kościele parafialnym w Dygowie dzieci i dorośli przygotowali własnoręczne zrobione palmy wielkanocne. Wszystkie rękodzieła były godne uznania i nagrody, toteż komisje oceniające wręczyły wszystkim uczestnikom konkursu nagrody książkowe.

  • Ogłoszenia duszpasterskie 17.11.2019

    1. W kalendarzu liturgicznym:

    - nabożeństwa wypominkowe od poniedziałku do soboty o godz. 17.45. Plan jest na stronie internetowej i w gablocie,

    - poniedziałek - wsp. bł. Karoliny Kózkówny, męczennicy,

    - środa - wsp. św. Rafała Kalinowskiego,

    - czwartek -  o godz. 17.30 modlitwa w intencji powołań do stanu kapłańskiego i zakonnego, wsp. Ofiarowania NMP,

    - piątek - wsp. św. Cecylii, męczennicy,

    - niedziela - Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Po komunii św. w trakcie Mszy św. o godz. 12.30, wystawienie N.S. , gdzie modlić będziemy się Litanią do NSPJ i odmówimy akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi. W tym też dniu gościć będziemy kleryka z WSD, który min. będzie kwestował przed kościołem na rzecz utrzymania WSD w Koszalinie.

    2. Intencje mszalne. Są  wolne intencje w  lutym 2020.

    3. Składam staropolskie „Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę.

    4.Polecam prasę katolicką: „G N”. Informuję, że  koszt jednego egzemplarza tygodnika wynosi 6 zł.

    5.Spotkania w tym tygodniu: dzisiaj po sumie spotkanie z rodzicami dzieci klas II SP, w czwartek próba chóru o godz. 18.00. W piątek o godz. 17.00  zbiórka dla ministrantów.

    6. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 8.00 poświęcenie opłatków na stół wigilijny.

    7. W najbliższą sobotę Biuro Parafialne będzie wyjątkowo czynne od godz. 13.00 - 14.30.

    8.Wszystkim Parafianom i Gościom życzę udanego tygodnia. Jubilatom i solenizantom składam serdeczne życzenia. Rodziców wraz z małymi Jubilatami urodzonymi w listopadzie zapraszam na Mszę św. szkolną  w ostatnią niedzielę miesiąca.

    W minionym tygodniu na miejsce spoczynku odprowadziliśmy śp. Ryszarda Budzińskiego z Gąskowa. RiP.

  • Ogłoszenia duszpasterskie 26.04.2020

    1. W kalendarzu liturgicznym:

    Swielubie_gmina_DygowoKorzystając z możliwości jakie dają rozporządzenia władz państwowych, od poniedziałku tj. 20.04.2020 r.  w naszej parafii została przywrócona możliwość uczestniczenia wiernych we Mszy św. w dzień powszedni i w niedzielę. Po przeliczeniu powierzani kościoła parafialnego, może jednocześnie we Mszy św. uczestniczyć 31 osób. Msze św. w dni powszednie są odprawiane o godz. 18.00. Z uwagi na okoliczności, Msza św. w sobotę o godz. 18.00, będzie odprawiana już z formularza Mszy św. niedzielnej. Msze w niedzielę będą odprawiane w Dygowie o godz. 8.00 i godz. 12.30. Także zostaje przywrócony porządek odprawiania Mszy św. niedzielę  w kościołach pomocniczych w Czerninie o godz. 9.30  i Świelubiu o godz. 11.00. Uwzględniając rozporządzenie, może w tych mszach wziąć udział 10 osób Jest obowiązek używania w kościele masek i temu podobnych.

    - niedzielaNiedziela Biblijna i rozpoczęcia Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego.

    - środa -święto św. Katarzyny ze Sienny, Patronki Europy. Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej,

    - czwartek -  o godz. 17.30 modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych,

    - piątek -  I Piątek miesiąca. W tym dniu zostaje odwołana wizyta duszpasterska u chorych. Od tego dnia rozpoczynamy nabożeństwa majowe ku czci NMP. W kościołach pomocniczych są sprawowane według już ustalonej tradycji. W kościele parafialnym w dni powszednie są odprawiane o godz. 17.30. W niedzielę przed sumą o godz. 12.30. Jak co roku,  znakiem naszej czci oddawanej NMP, będą pojedyncze kwiaty składane do wazonów umieszczonych przy ołtarzu NMP Częstochowskiej,

    - sobota - zgodnie z dekretem Stolicy Apostolskiej, w tym dniu obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski, przeniesiona z niedzieli 3 maja. Uroczysta Msza św. o godz. 18.00,

    - niedziela -  Niedziela Dobrego Pasterza.

    2. Intencje mszalne. Są  wolne intencje we wrześniu 2020.

    3. W związku z panującą sytuacją i wprowadzonymi ograniczeniami zaistniała sytuacja, w której wpływy finansowe, konieczne do utrzymania parafii zostały bardzo ograniczone. Pomimo pandemii, Parafia ponosi stałe opłaty za media. Bardzo dziękują tą drogą tym z naszych Parafian, którzy przesłali ofiary, aby utrzymać płynność finansową.  Serdecznie proszę, abyśmy wspólnie zadbali o naszą Wspólnotę i jej życie także materialne. Pozwalam sobie załączyć  numer konta parafialnego na które można wpłacać dobrowolne ofiary:                                         19 8562 0007 0040 0031 2000 0010

    4.Polecam prasę katolicką: „G N”.

    5.Spotkania w tym tygodniu: w niedzielę po sumie spotkanie ze wspólnotą Ż. R..

    6. Przy wyjściu z kościoła w Dygowie oraz Czerninie i Świelubiu są wyłożone Paschaliki wielkanocne w cenie 5 zł. z których dochód jest przeznaczony na cele charytatywne Caritas Diecezji oraz Caritas Parafialnej. Możemy też przy ołtarzu bocznym składać puszki z jałmużną wielkopostną.

    7.Wszystkim Parafianom i Gościom życzę udanego tygodnia. Jubilatom i solenizantom składam serdeczne życzenia.

    Świelubie, gmina_Dygowo, kościół

  • Srebrny jubileusz kapłaństwa Proboszcza Parafii Dygowo

    Ksiądz Piotr Niedźwiadek -proboszcz parafii Dygowo, dziekan dekanatu Gościno - obchodzi 25. rocznicę święceń kapłańskich. W dniu dzisiejszym we wszystkich kościołach parafii Dygowo parafianie ,dzieci pierwszokomunijne, formacje kościelne, zespoły Dygowianie i Dąbrówka przedstawiciele szkół , sołectwa Dygowo oraz  wójt Gminy Dygowo złożyli księdzu jubileuszowe życzenia. Fotorelacja z uroczystości dzisiejszej niedzieli oraz krótka historia drogi kapłańskiej księdza Piotra dostępna jest na zakładce Parafii Dygowo. WEJDŹ

  • Uroczystość z okazji odbudowy i poświęcenia kościoła w Świelubiu

    W Świelubiu odbyły się uroczystości z okazji 30-lecia odbudowy i poświęcenia miejscowego kościoła. Organizatorem był Proboszcz Parafii Dygowo oraz Sołtys Świelubia wraz mieszkańcami. W ramach obchodów poświęcone zostało nowe tabernakulum ,proboszcz przedstawił rys historii i odbudowy kościoła, odprawiona została Msza św. dziękczynna, posadzono drzewko pamięci na terenie przykościelnym oraz przygotowano plenerowy poczęstunek dla uczestników uroczystości. Fotogaleria i relacja wideo dostępna jest na zakładce Parafii Dygowo. Zapraszam.