• Badania dendrochronologiczne więźby drewnianej kościoła w Kłopotowie

    W kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Kłopotowie trwają badania umożliwiające określenie stanu obiektu do projektu architektoniczno-budowlanego oraz dokumentacji konserwatorskiej , na które parafia we Wrzosowie otrzymała dofinansowanie.  Sprawdzany jest stan murów  oraz więźby konstrukcji dachowej.

    7 września prof. Tomasz Ważny z mgr Anną Elzanowską z Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu prowadzili badania dendrochronologiczne drewnianej konstrukcji wewnątrz wieży. Pobrane zostały próbki drewna dębowego, które w warunkach laboratoryjnych zostaną poddane szczegółowym analizom. Na podstawie przyrostu rocznego słojów będzie można bardzo dokładnie określić datę ścięcia drewna, a tym samym powstanie obiektu. Badania dają wynik z dokładnością do jednego roku! Ciekawostką jest również to ,że można określić w jakim okresie roku drzewo zostało ścięte. Naturalnie badania pozwalają na identyfikację gatunku i pochodzenie drzewa. oraz jego aktualny stan. Badane drewno to taka biologiczna kapsuła czasu.

  • Festyn Parafialny we Wrzosowie

    Dnia 15 sierpnia 2023 roku, jako wspólnota parafialna, po raz pierwszy przeżyliśmy Festyn parafialny we Wrzosowie. Celem pierwszym i najważniejszym takiego wydarzenia jest spotkanie. Przy wielkiej pracy mieszkańców wszystkich miejscowości z naszej Parafii udało się to przeprowadzić oraz zebrać fundusze na rozpoczęcie prac remontowych przy kościele zabytkowym w Kłopotowie.

    Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w to dzieło. Ufam, że wydarzenie to wpisze się w kalendarz i przyniesie wiele dobrych owoców. Tym samym już dziękuję za 50 lat istnienia wspólnoty Parafii Wrzosowo. Zapraszam już dziś na uroczystość modlitewną w sobotę dnia 30 września 2023 roku. Zakończymy 50. ,czyli Jubileuszowy Rok istnienia Parafii.

    Ks. Proboszcz Grzegorz Jagodziński

  • Kiermasz w Kłopotowie

    W świetlicy w Kłopotowie miejscowe sołectwo zorganizowało kiermasz wyrobów cukierniczych i pierogów wykonanych przez mieszkańców. Uzyskane środki finansowe zasilą fundusz wymiany instalacji elektrycznej w kościele w Kłopotowie ,który należy do parafii Wrzosowo.kosciol-w-klopotowie-

     

  • Renowacja kościoła św. Andrzeja Apostoła w Kłopotowie – postęp prac i powojenna historia obiektu

    W Kłopotowie trwają prace remontowe kościoła filialnego parafii we Wrzosowie pw. Św. Andrzeja Apostoła. Renowacja jest realizowana w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków obejmuje tylko niewielki zakres potrzeb rewitalizacji tego zabytkowego obiektu.  Inspektor nadzoru inwestorskiego i autor projektu – Zbigniew Kocur ocenia stopień zaawansowania prac na około 30 procent  całej inwestycji a wykonane zostało:

    Zrobiona została posadzka w nawie i w zakrystii. Pozostało jej spoinowanie, wyczyszczenie i zaimpregnowanie. Wymieniono podłogi drewniane na wieży oraz wzmocniono pewne elementy konstrukcyjne na wieży. Do wykonania pozostaje impregnacja konstrukcji drewnianej wieży. W ramach prac wykonano także izolacje pionowych ścian fundamentowych, jednak jedynie w zakresie, na który pozwalają finanse.

    W kościele zachowano oryginalną cegłę rozbiórkową z początku XX wieku, która została położona na zaprawach wapiennych. Cały proces ma na celu zachowanie fizyki budowli, w tym transportu i migracji wilgoci z posadzki na całej powierzchni.

    Przewidywane zakończenie inwestycji szacowane jest na dwa miesiące, jednak jak podkreśla Kocur:

    Wszystko zależy od materiałów, których wykonawca będzie potrzebował na izolację ścian. Z cegłą był problem, bo dosyć długo wykonawca szukał jej na terenie całego województwa, a praktycznie biorąc pół Polski. Wbrew pozorom tego rozbiórkowego materiału jest bardzo mało na rynku, a jeszcze jest on różnej jakości. Na terenie przykościelnym widać, ile materiału zostało przesortowanego i ile odrzuconego.

    Powojenne losy kościoła

    Kościół św. Andrzeja Apostoła po II wojnie światowej nie został od razu przekazany Kościołowi katolickiemu, ponieważ Urząd do Spraw Wyznań był temu przeciwny. Obiekt wówczas  znajdował się w stosunkowo dobrej kondycji i posiadał wyposażenie. Niestety, dochodziło do licznych kradzieży – zniknęły dwa kielichy, korona, dwa portrety trumienne oraz elementy heraldyczne. Zniszczeniu uległ również dach nad prezbiterium.

    W 1956 roku świątynia została wpisana do rejestru zabytków, ale dopiero w 1973 roku przekazano ją Kościołowi katolickiemu. Lata 1975-1979 przyniosły fatalne w skutkach prace remontowe. Wnętrze świątyni zostało niemal doszczętnie pozbawione oryginalnego wyposażenia – usunięto zakrystię, schody do ławki kolatorskiej, drzwi oraz chór. Zmieniono stolarkę okienną, zastępując ją nowoczesnymi elementami, a pierwotny strop uległ likwidacji. Dach pokryto blachą, co zmieniło jego kształt, a wiatrowskaz oraz drewniany zegar słoneczny zostały usunięte. Cmentarz otaczający kościół również uległ drastycznym zmianom – został całkowicie zniwelowany, usunięto nagrobki, co do dziś skutkuje zawilgoceniem murów obiektu.

    Obecne prace renowacyjne wynikające z ograniczeń budżetowych nie przywrócą kościołowi dawnej świetności, ale jest to istotny krok w zabezpieczeniu świątyni przed dalszą degradacją , a dodatkowo nowa posadzka poprawi klimat wnętrza jakże istotny w miejscach kultu religijnego.

    Historia kościoła na podstawie opracowani ekspertyzy  konserwatorskiej stanu zachowania  autorstwa: Magda Caban, Agata Ogińska, Anna Zglińska

  • Uroczystość Odpustowa w Kłopotowie

    3 grudnia w kościele filialnym pw. Św. Andrzeja Apostoła w Kłopotowie, ks. proboszcz Grzegorz Jagodziński odprawił  Mszę Świętą Odpustową.

    kosciol-w-klopotowie-

    kosciol-w-klopotowie-

     

  • Zabytkowy kościół i pomnik przyrody w Kłopotowie

    29 czerwca 2023 roku Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia Pańskiego we Wrzosowie otrzymała dofinansowanie z na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego oraz dokumentacji konserwatorskiej kościoła filialnego p.w. św. Andrzeja Apostoła w Kłopotowie w kwocie 50.000,00 zł. Całkowita wartość opracowania dokumentacji wynosi 90.405 zł.

    Przy tej okazji zapraszam do obejrzenia migawki filmowej przedstawiającej kościół w Kłopotowie wraz z otoczeniem, w którym znajduje się piękny dąb Barnim.

    Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła wybudowany był  w XVI wieku w stylu gotyckim, przebudowany w XIX w., murowany z cegły i kamieni polnych, poświęcony 30.11.1975 r.. Obiekt wpisany do rejestru zabytków - nr rej.: 131 z 8.11.1956 r. (zobacz).

    Przy kościele rośnie 600-letni dąb szypułkowy Barnim, który został objęty ochroną jako pomnik przyrody Rozporządzeniem nr 2/99 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 30 marca 1999 r. Jest to potężne drzewo o obwodzie pnia 660 cm na wysokości 1,3 m. Osiąga wysokość 25 m, średnica korony wynosi 20 m. Okaz ten ma ponad 600 lat. Nazwa Barnim ma podwójne znaczenie dla tego pomnika przyrody. Upamiętnia ona księcia Barnima I zwanego Dobrym (ok. 1210 - 1278 r.), który zasłużył się dla rozwoju Pomorza Zachodniego. Imię to zaś nadano z okazji 5. rocznicy współpracy partnerskiej powiatu kołobrzeskiego i niemieckiego powiatu o nazwie Barnim.