Obchody 3 Maja w Gminie Dygowo

W Dygowie odbyły się obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana ,której przewodniczył ks. dziekan Piotr Niedźwiadek. Podniosły klimat święta zaznaczyły poczty sztandarowe szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych z Czernina, Dygowa i Wrzosowa. Kazanie na okoliczność Najświętszej Marii Panny Królowej Polski ,której święto liturgiczne także przypada na dzień 3 maja ,wygłosił ks. Andrzej Rother. W czasie dziękczynienia ksiądz proboszcz przybliżył historię Żołnierzy Polskich walczących u boku Napoleona pod Kołobrzegiem w 1807 roku, którzy w tamtym czasie świętowali nad Bałtykiem rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Wspomniał także dzisiejsze odsłonięcie obelisku z tablicą pamiątkową w Kołobrzeskim Lesie upamiętniającym to wydarzenie. Zabrani wysłuchali również pieśni okolicznościowej „Posterunek” pamięci I Regimentu Legii Poznańskiej. Po mszy uroczystości kontynuowano na Placu Wolności. Wójt Grzegorz Starczyk w asyście zuchów wciągnął Flagę Państwowa na maszt, po czym wszyscy odśpiewali a cappella Mazurka Dąbrowskiego. Następnie delegacja harcerzy , ks. proboszcz, wójt oraz przewodniczący rady gminy złożyli kwiaty przy pomniku Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej. Uroczystość zakończyło przemówienie patriotyczne Wójta Gminy Dygowo.
Autor zdjęć Marek Kawęcki.
Skopiowanie, przerobienie, dalsze rozpowszechnienie fotografii  bez zgody autora stanowiło będzie naruszenie praw autorskich.