Image

 

 

 

Gmina Dygowo obchodziła 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniając 106. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Program obchodów rozpoczęto na cmentarzu komunalnym we Wrzosowie, gdzie oddano hołd dawnym żołnierzom 1 Armii Wojska Polskiego. Na sześciu grobach weteranów pojawiły się tabliczki z napisem: "GRÓB WETERANA walk o wolność i niepodległość Polski; Instytut Pamięci Narodowej." Była to inicjatywa zrealizowana dzięki zaangażowaniu lokalnego mieszkańca Jerzego Piotrowskiego oraz rodzin weteranów.

Następnie na placu przykościelnym we Wrzosowie przy tablicy poświęconej pierwszym osadnikom ziemi kołobrzeskiej przedstawiciele władz gminy, członkowie Stowarzyszenia Senior z Piotrowic oraz Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo złożyli kwiaty.

W Dygowie przy ulicy Kołobrzeskiej, przy tablicy upamiętniającej pierwszych powojennych osadników, również oddano hołd poprzez złożenie kwiatów przez przedstawicieli władz Gminy Dygowo i Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo.

O godzinie 12:30 w kościele we Wrzosowie rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę, którą koncelebrowali ksiądz dziekan Piotr Niedźwiadek oraz proboszcz parafii we Wrzosowie, ksiądz Grzegorz Jagodziński. Podczas nabożeństwa poczty sztandarowe wystawiły szkoły z Czernina, Dygowa i Wrzosowa, a także lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po mszy, pochód prowadzony przez poczet flagowy, poczty sztandarowe oraz samorządowców przemaszerował na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości. Wciągnięto na maszt flagę państwową, a następnie odśpiewano hymn Polski. Przy pomniku poświęconym pierwszym osadnikom wiązanki kwiatów złożyli samorządowcy Gminy Dygowo, księża, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu,  Stowarzyszenia Senior w Piotrowicach, Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo, Zarządu Gminnego Związku OSP oraz Szkoły Podstawowej we Wrzosowie. Harcerze zapalili znicze.

Wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk, zabrał głos, wyrażając dumę i wdzięczność, że mieszkańcy gminy z taką troską pielęgnują pamięć o Polsce i wspólnie celebrują Święto Niepodległości. Podkreślił, jak ważne jest, aby w sercach wszystkich była żywa miłość do Ojczyzny. Po przemówieniu uczestnicy wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcie, a następnie rozpoczęły się przygotowania do Biegu Niepodległości.

Bieg miał symboliczny dystans 1918 metrów nawiązujący do roku odzyskania niepodległości przez Polskę. Wójt wręczył nagrody w konkursie plastycznym o tematyce patriotycznej, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury, a także rozdawał biało-czerwone chorągiewki, które dzierżyli uczestnicy biegu. Wśród nich licznie zebrali się młodzi zawodnicy szkółki piłkarskiej KS Perła Dygowo. Atmosfera była radosna, a bieg miał charakter rekreacyjny, sprzyjając wspólnemu świętowaniu. Na mecie czekały słodycze i pamiątkowe plakietki wręczane przez przewodniczącego rady gminy, Jerzego Leszczyńskiego oraz pracowników GOK-u.

Po biegu uczestnicy mogli posilić się tradycyjną wojskową grochówką serwowaną z kuchni polowej przez strażaków z OSP we Wrzosowie.

Budynek Użyteczności Publicznej w Dygowie

Samorządowa instytucja kultury - Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dygowie rozpoczęła działalność 01.01.2023 r.

Dyrektor GOKiB w Dygowie -Katarzyna Iwanejko

27.02.2023 r. otwarte zostały 3 oddziały przedszkolne

04.03.2023 r. uroczyste otwarcie GOKiB w Dygowie

20.03.2023 r. otwarta została restauracja

30.05.2023 r. otwarta została siłownia

STRONA GOKiB w Dygowie