Od 1 października rozpoczyna się okres ochronny troci i łososia królewskiego Rozpoczyna się tarło tych ryb. Koniec sezonu wędkarskiego nie oznacza jednak  ,że wędrówka ryb na tarliska dorzeczy Parsęty będzie przebiegać bez przeszkód , nie licząc tych naturalnych. W tym czasie niestety rozpoczynają swoją aktywność kłusownicy.

Na szczęście są służby i inne formacje  , które co raz skuteczniej przeciwstawiają się procederowi kłusownictwa.

W dniu dzisiejszym ,w Zarządzie Dróg Powiatowych w Kołobrzegu ,odbyła się prezentacja sprzętu i wyposażenia zakupionego na potrzeby funkcjonowania Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Kołobrzeskiego.

Podczas konferencji prasowej starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski wraz z komendantem Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Kołobrzeskiego, Andrzejem Skwarkiem zaprezentowali sprzęt i wyposażenie zakupione na potrzeby funkcjonowania straży.

Dron z kamerą z kamerą termowizyjną , łódź wraz z osprzętem i przyczepą podłodziową , fotopułapki ,latarki, lornetki i do tego samochód o napędzie 4x4  to doskonały oręż w walce z kłusownictwem i nie tylko. Starosta podkreślał ,że nowa formacja w razie potrzeby będzie współdziałać na różnych polach z innymi służbami.