Badania mammograficzne w Dygowie

Urząd Gminy Dygowo informuje,  że w dniu 7 października na Placu Wolności w Dygowie będzie możliwość  skorzystania z badania mammograficznego realizowanego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie w wieku 40 - 75 lat.  Badanie przeprowadzi firma LUXMED Diagnostyka.  Informacja oraz rejestracja na badanie możliwa jest pod numerem telefonu 58 666 24 44. Panie w wieku 40 – 49 oraz 70-75 lat powinny posiadać ze sobą skierowanie od lekarza dowolnej specjalizacji.
 Dlaczego warto się przebadać?
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Można przyjąć, że w krajach rozwiniętych jeden na 4-5 nowych przypadków raka u kobiet to rak piersi.
Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40 roku życia. Jest to badanie o wysokiej czułości i swoistości, które pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania, a dzięki temu kobieta ma większe szanse na pełne wyleczenie choroby i zachowanie piersi. Mammografia daje szansę na wykrycie guzków już kilkumilimetrowych oraz zmian tzw. bezobjawowych (przedklinicznych) zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby.