Trwa utylizacja azbestu w gminie Dygowo

Gmina Dygowo już po raz szósty podjęła się realizacji zadania polegającego na usuwaniu wyrobów zawierających azbest ze swojego terenu. Jak powszechnie wiadomo  azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc, skąd już nie da się ich usunąć. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach, np. nowotwory mogą rozwijać się 20–30, a nawet 50 lat od momentu narażenia organizmu na wdychanie włókien azbestu. Im więcej jest włókien azbestu w powietrzu, którym się oddycha, tym większe ryzyko zachorowania na choroby, które może on wywołać – z ich powodu każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.
Włókna azbestu mogą przedostawać się do powietrza w następstwie: korozji płyt azbestowo-cementowych, uszkodzeń mechanicznych związanych z rozbiórką obiektów i demontażem materiałów zawierających azbest (łamanie, rozbijanie, kruszenie). Oprócz pokryć dachowych mogą to być izolacje, ścianki ogniotrwałe oraz części instalacji elektrycznych i ciepłowniczych.

Szkodliwość włókien azbestowych zależy od ich średnicy i długości. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, skąd są usuwane przez rzęski. Włókna bardzo drobne usuwane są przez system odpornościowy. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie (>5 μm), ale cienkie (do 0,01 μm). Przenikają one do płuc i wbijają się w nie i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują następujące schorzenia: pylicę azbestową, raka płuc, raka oskrzeli, międzybłoniaka opłucnej albo otrzewnej.
Zgodnie Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu odpad ten powinien zniknąć do 2032 roku. Teoretycznie jest to dużo czasu, ale lepiej realizować to zadanie teraz,  póki jest możliwość pozyskania dofinansowania na ten cel (demontaż, transport oraz unieszkodliwienie odpadu).
23 września Gmina Dygowo podpisała umowę z Wykonawcą firmą EKO 24 Barbara Plewko. Umowa zakłada utylizację 55,99 Mg azbestu w terminie do 14 października. Jednakże z uwagi na trudne warunki atmosferyczne termin ten zostanie przesunięty do końca miesiąca. W chwili obecnej przedstawiciel firmy jest w kontakcie z właścicielami posesji, w celu ustalenia terminu demontażu azbestu z ich nieruchomości.
Zachęcamy Państwa do składania deklaracji o przystąpieniu do projektu na realizację zadania w 2017 roku.  Stopniowo ilość azbestu zmniejsza się na naszym terenie. Od początku realizacji inwestycji unieszkodliwiono już 457,505 Mg tego groźnego odpadu.
Jeszcze raz zachęcamy Państwa do podjęcia działań zmierzających do pozbycia się azbestu z terenu swoich posiadłości. Wszelkich informacji na ten temat udziela Pani Elżbieta Retyk – Kierownik Referatu Budownictwa, Planowania Przestrzennego i Rozwoju Gminy Dygowo, tel. 94 35 84 608, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.