Nowe Prawo łowieckie. Gmina Dygowo pomoże sołtysom

Od 1 kwietnia obowiązuje nowela Prawa łowieckiego. Jeden z nowych przepisów zakłada ,że  w skład komisji szacującej szkody łowieckie mają wchodzić: zarządca obwodu łowieckiego, właściciel nieruchomości i przedstawiciel organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy, czyli sołtys. W związku z tym Gmina Dygowo wyszła naprzeciw nowemu prawu. Biorąc pod uwagę ,że w większości sołtysi pracują zawodowo i nie mają odpowiedniego przeszkolenia Gmina poprzez wyznaczonego pracownika będzie koordynować wnioski o szacowanie szkód. We czwartek w urzędzie gminy odbyło się spotkanie z sołtysami. Wójt Grzegorz Starczyk i sekretarz gminy Dorota Gruchała poinformowali przedstawicieli gromad o szczegółach prawa, które niefortunnie obarcza ich nietypowymi  obowiązkami. Sprawa jest poważna, bo każdy złożony wniosek o szacownie strat obłożony jest reżimem terminów , a funkcja sołtysa ma charakter społeczny. Sołtys nie zawsze będzie mógł sprostać krótkim terminom , a do tego wymogom  prawidłowej oceny strat i prowadzenia dokumentacji. Do tego potrzebna jest osoba mobilna, dyspozycyjna i przede wszystkim przeszkolona z zakresu prawa i szacowania. Podsumowują pomoc Gminy Dygowo jest cenna i niezbędna.


Drukuj