Wiatrakowe problemy Gminy Dygowo (wywiad)

29 czerwca Prezydent RP podpisał nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej. W konsekwencji tego w dniu dzisiejszym zaczynają obowiązywać przepisy , które dla wielu gmin na terenie których znajdują się wiatraki, oznaczają stratę bardzo dużych  wpływów do budżetu z tytułu podatków od nieruchomości. Jednak nie jest to największy problem. Dużo większym wyzwaniem jest fakt ,że ustawa działa z mocą wsteczną tj. od 1 stycznia 2018 roku.  Zadeklarowane, następnie wpłacone przez operatorów podatki niestety będą musiały być im zwrócone z odsetkami.  Jakby tego było mało niejasna są jeszcze kwestie opodatkowania elektrowni wiatrowych w 2017 roku. Naczelny Sąd Administracyjny wyda w tej sprawie wyrok 24 września 2018 roku. O komentarz tej arcyważnej dla Gminy sprawy poprosiłem Wójta Gminy Dygowo Grzegorza Starczyka. Zapraszam do obejrzenia materiału.