GMINA DYGOWO

Urząd czynny :
poniedziałek -piątek od 7:00 do 15:00
Telefon 94 358 41 94 lub 94 358 41 95 Fax 94 712 60 22 ,   e-mail: ug@dygowo.pl

Wójt  Gminy Dygowo -  Grzegorz Starczyk rozpoczął urzędowanie od 14 października 2016 r.. 21 października 2018 roku wybrany na pięcioletnią kadencję. Zaprzysiężony 20.11.2018 r.. 7 kwietnia 2024 wybrany na drugą pięcioletnią kadencję. Zaprzysiężony 7 maja 2024 r.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego we Wrzosowie podpisała umowy na przeprowadzenie prac restauratorskich i budowlanych w kościele filialnym pw. Św. Andrzeja Apostoła w Kłopotowie. Inwestycje te realizowane są w ramach wsparcia finansowego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, którego celem jest ochrona i renowacja zabytków sakralnych oraz kulturalnych.

Zakres prac i dofinansowanie

Pierwsze zadanie dotyczy wykonania prac zabezpieczających fundamenty w kościele w Kłopotowie. Koszt tych prac wynosi 369 000 zł, z czego aż 361 620 zł pochodzi z dofinansowania w ramach Polskiego Ładu. Wkład własny parafii wynosi 7 380 zł.

Drugie zadanie to wykonanie izolacji ścian fundamentowych kościoła w Kłopotowie, które ma kosztować 146 370 zł. Na ten cel z Polskiego Ładu parafia otrzymała dofinansowanie w wysokości 143 442,60 zł, a wkład własny parafii wynosi 2 927,40 zł.

Wykonawcą obu zadań jest Firma Usługowo-Budowlana Piotr Kmieć ze Stawna koło Złocieńca, która zobowiązała się do realizacji prac w terminie do końca 2025 roku. Umowę w imieniu parafii podpisał ks. Grzegorz Jagodziński, proboszcz parafii we Wrzosowie, w obecności wójta Gminy Dygowo Grzegorza Starczyka oraz sołtysa Kłopotowa, Piotra Białasa.

Montaż witraży w kościele w Dygowie

Kolejnym projektem wspieranym w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków jest montaż witraży w kościele parafialnym pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Dygowie. Parafia ta podpisała umowę na wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich 12 okien stalowych wraz z rekonstrukcją historycznego szklenia witrażowego. Koszt tego zadania wynosi 298 400 zł, z czego 292 432 zł pochodzi z dofinansowania, a wkład własny parafii to 5 968 zł.

Wykonawcą prac związanych z montażem witraży jest Marek Wituszyński z Pracowni Witrażownictwa w Łubiance. Termin realizacji zadania został ustalony na 30 czerwca 2025 roku.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest inicjatywą skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego, które mogą składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz budowlanych związanych z ochroną zabytków. Program ten wspiera nie tylko samorządy, ale również parafie i inne podmioty zobowiązane do opieki nad zabytkami. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest wpis obiektu do ewidencji lub rejestru zabytków.

W ramach programu samorządy muszą sprostać wielu wyzwaniom, takim jak przeprowadzenie procedur przetargowych, wybór wykonawców, a także uzyskanie niezbędnych zgód na prace budowlane. Uchwała Rady Ministrów Nr 232/2022 z dnia 23 listopada 2022 r. stanowi podstawę prawną dla realizacji tego programu, który ma na celu ochronę dziedzictwa kulturowego Polski poprzez wsparcie renowacji obiektów zabytkowych.

Dzięki wsparciu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, zabytkowe kościoły w Kłopotowie i Dygowie mają szansę na dalsze istnienie w doskonałym stanie technicznym, a parafie mogą skutecznie dbać o swoje historyczne dziedzictwo.