70 lat OSP w Czerninie. Relacja z uroczystości (wideo i foto)

W dniu wczorajszym odbyły się uroczystości 70. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerninie. Jednostka jako trzecia w gminie Dygowo obchodzi jubileusz siedemdziesięciu lat istnienia. Wcześniej świętowały jednostki w Dygowie i Stojkowie. Uroczystości o godzinie 15:30 rozpoczęła Msza św. w kościele filialnym , następnie apel i

poczęstunek odbyły się w świetlicy wiejskiej. Zapraszam na skrót filmowy i zdjęcia z wydarzenia oraz do zapoznania się z historią jednostki.
Jednostka OSP w Czerninie, powstała w 1947 roku. Jednostkę założył Czesław Kosztowny, był pierwszym prezesem i komendantem jednostki. Współzałożycielami byli: sołtys Bronisław Czechowski, Apolinary Łaput, Stanisław Wygaś i Jan Kobielarz, który na samym początku był gospodarzem OSP. Za pierwsze uzyskane dochody z zabaw zakupiono materiał, z którego dh Kobielarz Jan i dh Czechowski Eugeniusz uszyli 14 mundurów. Pierwsza remiza powstała, w starej poniemieckiej zlewni mleka. W  1953 roku Jan Kobielarz został naczelnikiem.  W 1954 roku zakupiony został konny wóz strażacki, a z Komendy Powiatowej w Kołobrzegu przekazano motopompę. Rok 1976 był rokiem zmian w jednostce. Została wybudowana nowa remiza, przez druhów i pierwszych założycieli jednostki. Z wozu konnego ochotnicy przesiedli się na wóz bojowy marki „Żuk”. W 1987 roku OSP otrzymała wóz strażacki STAR 29 ze zbiornikiem wodnym 2000l. 21 listopada 1987 roku jednostka otrzymała sztandar, który ufundowało społeczeństwo wsi i Urząd Gminy w Dygowie. 20 grudnia 2009 roku nastąpiło uroczyste przekazanie samochodu bojowego STAR 244 z autopompą. Rok 2014  był kolejnym dużym rokiem zmian, ponieważ remiza przeszła kapitalny remont.

Autor zdjęć Marek Kawęcki
Skopiowanie, przerobienie, dalsze rozpowszechnienie fotografii  bez zgody autora stanowiło będzie naruszenie praw autorskich.