7 października 2024 roku w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dygowie odbyła się uroczystość podpisania umowy na dofinansowanie zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Dokument ten został podpisany przez wicemarszałkinię Województwa Zachodniopomorskiego Annę Bańkowską oraz wójta Gminy Dygowo Grzegorza Starczyka. W wydarzeniu uczestniczyli także druhowie z jednostki OSP Dygowo.

Dzięki unijnemu wsparciu z programu „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego” w kwocie 1 mln 590 tys. zł, OSP w Dygowie zakupi nowoczesny, specjalistyczny pojazd. Całkowity koszt przedsięwzięcia został oszacowany na ponad 1 mln 871 tys. zł. Wkład Gminy Dygowo, będącej wnioskodawcą projektu to 15 procent tej kwoty.

Nowy sprzęt znacznie zwiększy możliwości operacyjne jednostki, która odgrywa istotną rolę w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (KSRG). W ciągu ostatnich dwóch lat OSP Dygowo interweniowała aż 145 razy, a obecnie dysponuje dwoma średnimi pojazdami ratowniczo-gaśniczymi.

Wójt Grzegorz Starczyk podkreślił, że finalizacja projektu jest przewidziana w wieloletniej prognozie budżetowej gminy na 2026 rok. Jednakże, w zależności od realizacji innych inwestycji, harmonogram może zostać przyspieszony.

Zakup nowego, ciężkiego pojazdu ratowniczo-gaśniczego znacząco wzmocni bezpieczeństwo mieszkańców gminy i powiatu oraz pozwoli OSP Dygowo jeszcze efektywniej realizować swoje zadania związane z ochroną przeciwpożarową oraz ratownictwem technicznym i ekologicznym.