Przemówienia Franciszka na ŚDM

Czcigodne Siostry, Drodzy Księża, Szanowni Państwo,
 Przesyłam najnowsze informacje z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, które mogą być pomocne w podsumowaniu wizyty Papieża Franciszka w Polsce pod kątem duszpasterstwa rodzin oraz ochrony życia nienarodzonych. Zachęcam do lektury nadesłanych tekstów i informacji.
 1. Papież Franciszek podczas wizyty, w Polsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, w swoich przemówieniach poruszał wiele ważnych kwestii – był w nich obecny również temat rodziny. W załączeniu przesyłamy fragmenty przemówień, które bezpośrednio lub pośrednio dotyczą spraw przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa, życia małżeńskiego i rodzinnego (zamieszczone są one także na stronie www.kodr.pl oraz www.episkopat.pl).
 2. Od kilku miesięcy w Gdańsku działa Telefon Zaufania (58 69 15 915) oraz Netporadnia (www.netporadnia.pl) dla tych, którzy rozważają zabicie dziecka lub już tego dokonali. Dyżury odbywają się codziennie w godzinach 17.00-24.00, a pełni je zespół specjalistów z Trójmiasta (doradcy życia rodzinnego różnych profesji). Impulsem do powstania inicjatywy „Ja czy Ty?” były wpisy na forach internetowych. Każdego dnia przynajmniej jedna Polka na forum pisze o planowanym lub dokonanym zabiciu dziecka nienarodzonego. Tam kobiety dzielą się doświadczeniami, radami, opisują szczegółowo przebieg aborcji farmakologicznej, nawet po dwudziestym drugim tygodniu ciąży. W wirtualnej przestrzeni odbywa się także handel środkami poronnymi. Kobiety często nie wiedzą, do kogo mają się zwrócić, boją się mówić o swoich wątpliwościach i doświadczeniach związanych z aborcją. Zespół „Ja czy Ty?” tworzy bezpieczną przestrzeń rozmowy, towarzyszy i zmierza do zaopiekowania się osobami, które kontaktują się w zależności od ich potrzeb. Swoje działania kieruje do kobiet, mężczyzn, personelu medycznego oraz wszystkich osób, które doświadczają skutków zabicia dziecka. Inicjatywa działa w porozumieniu z Polskim Towarzystwem Pomocy Telefonicznej.
Z serdecznymi pozdrowieniami i zapewnieniem o modlitwie,
ks. Łukasz Gąsiorowski – wydział duszpasterski