Metamorfoza obrazu z kościoła parafialnego w Dygowie

Pracownia konserwatorska z Torunia prowadzi prace związane z renowacją obrazu ,który przez wiele lat był częścią ołtarza w kościele parafialnym Wniebowstąpienia Pańskiego w Dygowie. Jego miejsce zajął tryptyk – płaskorzeźba autorstwa Bogdana Romanowskiego z Kołobrzegu. Obraz po ostatniej konserwacji pokryty warstwa werniksu odbijał światło tworząc zniekształcające refleksy. Ponadto płótno uległo pofałdowaniu. Po wykonanej restauracji obraz powróci do prezbiterium i będzie eksponowany z lewej strony ,nad wejściem do dawnej zakrystii. Pierwotnie planowano zakończenie prac tak ,aby dzieło mogło powrócić  na odpust parafialny , który odbędzie się 13 maja. Niestety w trakcie prac konserwatorzy ujawnili kolejne zamalowane warstwy, przez co uzyskanie ostatecznego efektu musi jeszcze potrwać. Należy też dodać ,że autor jak i pochodzenie obrazu jest nieznane. Trafił do kościoła w Dygowie po 1945 roku.
Z lewej obraz przed renowacją. Z lewej fotografia pracowni konserwatorskiej Fausek Marcin Toruń.