Historia z tej Ziemi - Kołobrzeska Sanitariuszka

Pomnik Sanitariuszki usytuowany  w dzielnicy uzdrowiskowej Kołobrzegu jest wyrazem uznania dla kobiet- sanitariuszek Wojska Polskiego, które niosły pomoc rannym na frontach II wojny światowej. Autor monumentu- Adolf  Cogiel-  uwiecznił w kamieniu postać bohaterskiej szeregowej Eweliny Nowak, która zginęła od kuli snajpera niosąc pomoc rannemu żołnierzowi w czasie walk o Kołobrzeg. Dziś wiemy kto był kobiecym modelem do tego pięknego dzieła. To pani Zofia Jankowska była natchnieniem artysty, który z niezwykłym kunsztem  uwiecznił  wizerunek  i emocje.  Dzieło doskonale oddaje  smutek i cierpienie ludzkie. Pomnik jest także inspiracją dla poetki Małgorzaty Brol , która wraz z panią Zofią były gośćmi Muzeum Patria Colbergiensis. Zapraszam do wysłuchania historii  o powstaniu pomnika i niezwykłej energii tego dzieła.