Nowa ekspozycja MOP „Po bitwie. Archeologia militarna”

Nowa ekspozycja MOP „Po bitwie. Archeologia militarna”

W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, po kilku miesiącach przygotowań, otwarto nową wystawę artefaktów posiadających konkretny kontekst historyczny.Na ekspozycji  w  pawilonie  przy ul. Emilii Gierczak 5 przygotowano nowy segment tematyczny p.t.: „Po bitwie. Archeologia militarna”.

Na  ekspozycji obejrzymy artefakty podniesione z wraków dwóch, zatopionych we wrześniu 1939 r. w Helu, okrętów Marynarki Wojennej: ORP „Wicher” oraz ORP „Gryf”. Absolutny unikat stanowią tutaj Krzyż  Orderu  Virtuti  Militari  oraz  Krzyż  Walecznych    odnalezione    na    pierwszej z wymienionych  jednostek.  Należały  do  jej  ostatniego  dowódcy –kom.  por.  Stefana  de Waldena. Nie brakuje również elementów instalacji oraz drobnego wyposażenia okrętowego i osobistego, w tym fragmentu munduru czy orła z marynarskiej czapki. Druga część segmentu koncentruje się na działaniach wojennych na terenie Pomorza w 1945 r. Znajdziemy tam bogatą kolekcję uzbrojenia, w tym unikatowy, bardzo różnorodny zbiór, pozyskany   podczas   prac   remontowych   na   terenie   koszar   przy   ul.   4   Marca w Koszalinie.  Do  gablot  trafiły  również  zabytki  znalezione  na  pobojowiskach  Wału Pomorskiego  czy  okolic  Szczecina.  Dodatkowy  walor  w  ich  przypadku  stanowi  dokładny kontekst  historyczny –przeważającą część uzbrojenia, w tym tak ciekawe konstrukcje jak choćby jedyny, eksponowany w Polsce publicznie, niemiecki karabin automatyczny 7,92 mm Fallschirmjaegergewehr   42 n/A, udało  się  przypisać  do  konkretnych,  używających  ją oddziałów oraz lokalizacji.


Drukuj