Historia parafii Dygowo. Kopia jasnogórskiego obrazu w Dygowie (1990)

Historia parafii Dygowo. Kopia jasnogórskiego obrazu w Dygowie (1990)

Kopia jasnogórskiej ikony Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymuje po wszystkich polskich parafiach od 1957 roku. Z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego  została wykonana kopia obrazu, następnie poświęcona  przez papieża Piusa XII, a 26 sierpnia 1957 roku, na Jasnej Górze nastąpił symboliczny obrzęd zetknięcia oryginalnego obrazu z poświęconą kopią. 29 sierpnia obraz rozpoczął I etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce, który trwał do 12.10.1980 roku.

4 maja 1985 roku rozpoczął się II etap pielgrzymowania obrazu do  parafii w Polsce i trwa do dziś. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej  obraz gościł od 8.10.1989 roku do  9.10. 1990 roku. Obraz dotarł do Dygowa 31 sierpnia 1990 roku. Jak wyglądały przygotowania do uroczystości oraz ich przebieg wiemy z relacji Piotra Ryćko ,która była zamieszczona w pierwszym numerze gminnej gazety Ściernisko.

Wizyta jasnogórskiego obrazu

W piątek, 24 sierpnia br. w naszej parafii rozpoczęliśmy Misje św. prowadzone przez Ojców Franciszkanów - ks. Andrzeja i ks. Tomasza - przygotowujące nas na przybycie do naszej parafii  do wszystkich i do każdego z osobna, Matki Najświętszej w kopii cudownego obrazu z Jasnej Góry. Po tygodniowym okresie duchowego i wizualnego przygotowania do Nawiedzenia, dokładnie o godz.17 31 sierpnia br. jako mieszkańcy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Dygowie z wielką radością przywitaliśmy  Matkę Bożą. Następnie pod przewodnictwem ks. Biskupa Tadeusza Werno odprawiono uroczystą mszę św., w której uczestniczyli księża z dekanatu kołobrzeskiego oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło wcześniejszych proboszczy naszej parafii:  ks. Henryka Świerkowskiego, ks. Ludwika Chamskiego, ks. Stanisława Wojnara[1].

Podczas mszy oficjalnego powitania dokonali: proboszcz parafii ks. Edward Skwira oraz „ojciec gminy” wójt Stefan Lange. Przez całą noc przy ołtarzu z Matką Boską trwało czuwanie Parafian z poszczególnych miejscowości. Na szczególną uwagę  zasłużył program artystyczny wykonany przez młodzież, a przygotowany przy bardzo wydatnej pomocy kleryków: Sławka i Krzysztofa, goszczących w naszej parafii. Końcowym akcentem nawiedzenia była uroczysta msza św. ,podczas której parafianie ze wzruszeniem oddali się Matce Bożej w opiekę. O godzinie 16.30 wszyscy z bólem serca żegnaliśmy Matkę Bożą ,która opuszczając nas udała się do parafii Ustronie Morskie.

Autor: Pyciek (Piotr Ryćko)

Ściernisko nr 1 ,15 września 1990 r.

Fotografia z archiwum Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo

[1] Proboszczowie parafii Dygowo:

1. ks. Henryk Świerkowski (1945-1949)

2. ks. Kazimierz Antosz (1949-1955)

3. ks. Marian Grabianka (1955-1959)

4. ks. Ludwik Chamski (1959-1985)

5. ks. Stanisław Wojnar (1985-1988)

6. ks. Jan Nowak (1988-1989)

7. ks. Edward Skwira (1989-1998)

8. ks. Ireneusz Żejmo (1998-2009)

9. ks. Piotr Niedźwiadek od 2009

 


Drukuj