Na grobach  weteranów II wojny światowej pochowanych na terenie cmentarza we Wrzosowie zawisną pamiątkowe tabliczki Instytutu Pamięci Narodowej. Dziewięć wniosków złożył do IPN mieszkaniec Wrzosowa Jerzy Piotrowski. Aktualnie trwa postępowanie w sprawie wpisania grobów do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.  Pozytywna decyzja IPN tj. wpisanie do ewidencji spowoduje ,że  groby te będą zwolnione z opłat cmentarnych i będą prawnie chronione przed ewentualną likwidacją. Ponadto osoby lub instytucje opiekujące się grobami weteranów będą miały możliwość wystąpienia do IPN o dotacje na pokrycie nakładów związanych z remontem lub utrzymaniem tych grobów.

Zapraszam od obejrzenia materiału wideo.  Jerzy Piotrowski przedstawi szczegóły akcji upamiętnienia weteranów II WŚ , którzy mieszkali we Wrzosowie.

Jerzy Piotrowski: Serdecznie dziękuję Panu Damianowi Miś  za okazaną pomoc w informowaniu Instytutu Pamięci Narodowej i skompletowaniu dokumentów związanych z naszymi weteranami pochowanymi na naszym cmentarzu we Wrzosowie.

Szanowni Państwo!

Upamiętnienie weteranów II Wojny Światowej , którzy osiedlili się na ziemi dygowskiej zapoczątkowana przez Jerzego Piotrowskiego może mieć swój ciąg dalszy. Zachęcamy rodziny byłych mieszkańców gminy Dygowo, których bliscy-byli żołnierze Wojska Polskiego spoczęli na cmentarzach w Czerninie , Dygowie i Łykowie do kontaktu z panem Jerzym Piotrowskim lub Stowarzyszeniem Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo. Przygotujemy wnioski do IPN o wpisanie  do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Telefon kontaktowy  Jerzy Piotrowski 502 500 318, Marek Kawęcki 606 764 123.

Poniżej część pamiątek -dokumentacji zgromadzonej przez pana Jerzego, która została przesłana do IPN (źródło FB).