Fascynująca historia znalezienia  w Piotrowicach w 1913 roku cennego zabytku gockiego z połowy VI wieku ma nowy watek. Naszyjnik wykonany głównie ze złota, ważący aż 1883 gramy, z czego 1360 gramów stanowi złoto, a reszta to domieszka srebra ,jest eksponowany w Pommersches Landesmusuem w Greifswaldzie. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu czyniło starania na rzecz uzyskania dostępu do naszyjnika z Piotrowic w celu wykonania jego kopii. Dzięki zabiegom Alexa Lubawinskiego i doktora Roberta Dziemby, udało się zdobyć stosowne zgody na wykonanie kopii. Mecenasem projektu została prezydent Kołobrzegu – Anna Mieczkowska, zaś kopię wykonał artysta rzeźbiarz – Romuald Wiśniewski. Tę część projektu koordynowała Marta Pape-Szurgut. Widoczna na filmie kopia naszyjnika z Piotrowic eksponowana jest w Muzeum Miasta Kołobrzeg, które jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.