W sobotę, 7 września 2024 roku, podczas uroczystości dożynkowych w Dygowie miała miejsce wyjątkowa premiera wystawy zatytułowanej „Tradycje Dożynkowe w Gminie Dygowo”. Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo, przy wsparciu Gminy Dygowo oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Dygowie.

Ekspozycja przyciągnęła uwagę licznych gości i mieszkańców, oferując bogaty przegląd historii dożynek, które od pokoleń stanowią nieodłączny element życia społecznego i kulturalnego gminy Dygowo. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z materiałami dokumentującymi różnorodne aspekty tych świąt na przestrzeni lat. Na wystawie zaprezentowano m.in. stare fotografie, wycinki prasowe oraz liczne pamiątki, które w sposób obrazowy ukazywały ewolucję obyczajów dożynkowych.

Prezentowane eksponaty pochodzą z zasobów Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo, które od 2021 roku aktywnie gromadzi i archiwizuje materiały związane z historią gminy. Wiele z nich to darowizny pochodzące z prywatnych zbiorów mieszkańców, archiwum urzędu gminy, biblioteki gminnej oraz dzieła lokalnych fotografów, takich jak Zbigniew Drewniak i Marek Kawęcki.

Celem wystawy było wzbogacenie tegorocznych obchodów dożynkowych poprzez prezentację bogatego dziedzictwa kulturowego społeczności gminy Dygowo oraz pielęgnowanie tradycji dożynkowych dla przyszłych pokoleń.

Wystawa pozostanie dostępna dla zwiedzających do końca września 2024 roku, w każdy dzień pracy Gminnego Ośrodka Kultury w Dygowie, gdzie eksponowana jest w sali głównej. Serdecznie zapraszamy wszystkich do jej odwiedzenia i zanurzenia się w niezwykłej historii dożynek w gminie Dygowo!

Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo

wpisane 15.11.2021 r. do ewidencj stowarzyszeń zwykłych w Starostwie Powiatowym w Kołobrzegu pod pozycją 41/2021

Marek Kawęcki- prezes

Zbigniew Drewniak - wiceprezes