Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo miało zaszczyt gościć niezwykłego człowieka – ks. Ludwika Musiała seniora, który podzielił się swoimi wspomnieniami związanymi z ziemią białogardzko-kołobrzeską. Wizyta ta była wyjątkową okazją do wysłuchania historii, które kształtowały życie kapłana, od momentu, gdy wraz z rodziną przybył na tereny Ziem Odzyskanych w 1950 roku.

Jednym z kluczowych momentów, na którym skupił swoją opowieść ks. Musiał, był okres tworzenia parafii Wrzosowo w 1970 roku. To właśnie wtedy rozpoczął trudną, ale owocną pracę na tym terenie, budując wspólnotę wiernych i organizując życie parafialne od podstaw.

Jego zaangażowanie i determinacja w budowaniu parafii Wrzosowo nie sa powszechnie znane bo minęło już od tego czasu ponad 50 lat. Dlatego jest to wyjątkowa wartość dla społeczności gminy , ale przede wszystkim parafii. Ksiądz Ludwik podkreślał, że mimo wielu trudności, jakie napotykał wówczs, spotkał się ogromną życzliwością ludzi co dawało siłę i radość w budowaniu podstaw nowej wspólnoty. Ksiądz senior opowiedział o wielu ciekawostkach tamtych czasów.

Podczas spotkania ks. Musiał nie tylko dzielił się wspomnieniami z odległych czasów , ale zwrócił również  uwagę na swoje wieloletnie zainteresowanie kultem Figury Matki Bożej Królowej Świata, która znajduje się na Wzgórzu Domacyńskim. To miejsce, jak podkreślał, od lat inspiruje go do głębszej refleksji nad rolą Matki Bożej w życiu wiernych i Kościoła. Ksiądz Musiał aktywnie promuje ten kult, zachęcając ludzi do pielgrzymek oraz zgłębiania duchowości związanej z tym wyjątkowym miejscem.

Figura Matki Bożej Królowej Świata, stojąca na wzgórzu, od dawna przyciąga uwagę wiernych z okolicy i Polski. Ksiądz Musiał dzielił się swoją pasją do propagowania tego kultu, opowiadając o licznych spotkaniach modlitewnych i inicjatywach, które mają na celu ożywienie duchowości na Wzgórzu Domacyńskim

Spotkanie z ks. Ludwikiem Musiałem było nie tylko okazją do wysłuchania fascynujących wspomnień o czasach powojennych i życiu religijnym na Pomorzu Zachodnim , Ksiądz Musiał, jako wieloletni kapłan i świadek historii, przekazał wiele cennych informacji, które wzbogacają wiedzę o przeszłości tych ziem.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału z tego wyjątkowego spotkania. To okazja do bliższego poznania nie tylko historii samego ks. Ludwika Musiała, ale także bogactwa duchowego i kulturowego regionu białogardzko-kołobrzeskiego.

Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Gminy Dygowo

wpisane 15.11.2021 r. do ewidencj stowarzyszeń zwykłych w Starostwie Powiatowym w Kołobrzegu pod pozycją 41/2021

Marek Kawęcki- prezes

Zbigniew Drewniak - wiceprezes