Chwała Bohaterom Warszawy 1944

Punktualnie o godzinie siedemnastej na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu przy  kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej ,dźwięk syreny rozpoczął uroczystości poświęcone 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prawdziwą lekcję historii przedstawił ostatni z żyjących w Kołobrzegu uczestnik powstania major w stanie spoczynku Janusz Orszt . Opowiadając o wydarzeniach sprzed ponad siedemdziesięciu lat przytoczył słowa ówczesnego wicepremiera RP Jana Stanisława Jankowskiego, który  1 września 1944 roku w płonącej Warszawie w przemówieniu radiowym powiedział: Chcieliśmy być wolni, ale wolność sobie zawdzięczać. Te słowa oddają w pełni  cel powstania oraz Akcji Burza podjętej przez żołnierzy Armii Krajowej , które nierozłącznie wpisały się w dramatyczną historię Polski. W czasie uroczystości wieńce przy pomniku na kwaterze złożyli przedstawiciele Sejmu RP, Powiatu Kołobrzeskiego, Miasta Kołobrzeg, przedstawiciele partii ,służb, stowarzyszeń , organizacji i mieszkańcy. Uroczystościom towarzyszyła wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego oraz występ Chóru Pionier.
Autor zdjęć Marek Kawęcki.
Skopiowanie, przerobienie, dalsze rozpowszechnienie fotografii  bez zgody autora stanowiło będzie naruszenie praw autorskich.