74. Rocznica Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 roku obchodzona będzie w Kołobrzegu 17 i 18 marca. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w pałacu Braunschweigów w Kołobrzegu przedstawiony został program obchodów rocznicowych. 17 marca odbędzie się widowisko historyczne „ Bój o Kołobrzeg 2019” z udziałem ponad 250 osób z 30 grup rekonstrukcji historycznej. Po raz pierwszy w Polsce w przypadku inscenizacji batalistycznych zaprezentowana będzie artyleria wszystkich rodzajów wykorzystywana na Pomorzu przez 1 Armię Wojska Polskiego . Narratorem widowiska będzie znany pasjonat historii profesor Andrzej Olejko Obecni będą kombatanci – uczestnicy walki o Kołobrzeg. W czasie konferencji dr Łukasz Gładysiak (na zdjęciu z dyrektorem MOP w Kołobrzegu Aleksandrem Ostaszem) zaprezentował najnowszy, unikatowy nabytek muzeum - niemieckie automatyczne działko przeciwlotnicze 2,0 cm Oerlikon Flak 29, które również w będzie wykorzystane w czasie widowiska na Plaży centralnej w Kołobrzegu.

Ubiegłoroczne widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg 2018”. Nagranie Marek Kawęcki.

Poniżej program obchodów.