Z wielką przyjemnością zapraszamy na spotkanie z najlepszymi muzykami jazzowymi w Polsce. Wszystkie koncerty za darmo. Muzyka dla każdego i w wielu miejscach Kołobrzegu.

Zaczynamy XIII RCK PRO JAZZ Festiwal. 5-7 sierpnia (piątek-niedziela), RCK Kołobrzeg.

Piątek 5.08. godz.19.00 scena plenerowa RCK:

TPQ TOMASZ PRUCHNICKI QUARTET

Tomasz Pruchnicki Quartet jest grupą o nietypowym składzie, gdzie synergiczna reakcja fortepianu i organów Hammonda scala bieguny saksofonu i perkusji. Repertuar złożony z kompozycji Tomasza Pruchnickiego staje się kanwą dla indywidualnej i kolektywnej improwizacji wszystkich muzyków. W witalnej muzyce TPQ znajdziemy taniec czterech żywiołów, europejską muzykę jazzową, reminiscencje muzyki ludowej i live electronics.

Grupa w składzie:

Tomasz Pruchnicki – saksofony, kompozycje

Paweł Kaczmarczyk – fortepian

Kajetan Galas – organy Hammonda

Przemysław Jarosz – perkusja

Tomasz Pruchnicki – saksofony, kompozycje

Paweł Kaczmarczyk – fortepian

Kajetan Galas – organy Hammonda

Przemysław Jarosz – perkusja

-----------------

URSZULA DUDZIAK w specjalnym koncercie AKUSTYCZNIE z gościnnym udziałem córki Miki Urbaniak i Victora Davisa oraz muzyka Tomka Torresa.

Urszula Dudziak to polska wokalistka i kompozytorka jazzowa. Uznana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi muzykami jak: Krzysztof Komeda, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Nina Simone, Sting i wielu innych.

Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.

Można by było wyliczać jej niespotykaną skalę głosu, perfekcyjną intonację oraz unikalną technikę wokalną, ale muzyka, to tylko cześć Urszuli Dudziak. Kobiety, która posiada w sobie niezmierzone pokłady optymizmu, którym obdarza wszystkich dokoła. Może w przypadku kogoś innego zabrzmiałoby to jak frazes, ale wystarczy znaleźć się na chwilę w jej obecności, żeby zrozumieć, że ta energia to prawdziwa supermoc. Urszula Dudziak zagrzewa inne kobiety do działania – bez względu na wiek. Pokazuje jak czerpać z życia pełnymi garściami i chwytać każdą chwilę. Gra w tenisa, prowadzi traktor, buduje dom, koncertuje, robi spotkania „Power Speech", napisała 2 książki ( „ yśpiewam Wam Wszystko" i „ Wyśpiewam Wam Wiecej") oraz jest  youtuberką, która aktywnie prowadzi swojego Vloga.

Ma do dyspozycji wiele kanałów, na każdym nich inną grupę docelową.

Urszula Dudziak -wokal

Mika Urbaniak – wokal

Victor Davis - gitara

Tomek Torres - cajon

Po koncercie Jazz Jam Session - Kurtyna Coffee (RCK) /Solna 1

Sobota 6.08.2022

godz.11.00 Jazz na ulicach JAKUB OLEJNIK TRIO– BINDAŻ

godz.14.00 Jazz na ulicach JAKUB OLEJNIK TRIO– – MBP ul. Frankowskiego (Bulwar nad Parsętą)

godz. 16.00 Jazz na ulicach SKAJP – Ratusz

godz.19.00 scena plenerowa

MICHAŁ SOŁTAN QUARTET „MALOGRANIE" Muzyka z albumu „MaloGranie"

Michał Sołtan - wokal, gitary

Mateusz Gramburg - fortepian

Łukasz Makowski - kontrabas

Gniewomir Tomczyk - perkusja 

Michał Sołtan urodził się w Warszawie w 1985 roku. Artystycznie związany również z Sopotem. Gitarzysta, wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent i wydawca. Działa społecznie na rzecz polskiej muzyki w Polskiej Radzie Muzycznej, oraz Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. Koncertował jako lider zespołu Imagination Quartet w Chinach, Niemczech, Danii, Polsce. Uczestnik Must Be The Music 9. Wydał 4 autorskie płyty, w tym ostatnią solową jako Michał Sołtan pt. MaloGranie. Wszystkie historie opowiedziane na płycie to historie prawdziwe, inspirowane malarstwem Magdaleny Maleny Jankowskiej, życiem, twórczością, wspólnymi „MaloGraniami" zarówno w zaciszu domowym, jak i publicznie. Materiał to wynik miłości ogromnej, która zaowocowała tekstami, melodiami i... obrazami.

Michał Sołtan - wokal, gitary

Mateusz Gramburg - fortepian

Łukasz Makowski - kontrabas

Gniewomir Tomczyk - perkusja 

LISTY NORWIDA – KASIA PIETRZKO TRIO / MACIEJ KĄDZIELA / ANDRZEJ CHYRA

Kasia Pietrzko Trio

Maciej Kądziela

Andrzej Chyra

„NORWID”

NORWID to projekt, którego koncepcja opiera się na autorskiej, jazzowej interpretacji wybranych utworów czwartego wieszcza, czytanych przez znakomitego aktora, Andrzeja Chyrę. Świat improwizacji występuje w nim w intrygującej relacji z wyborem tekstów Norwida, będących dla muzyków impulsem do stworzenia indywidualnego i niepowtarzalnego komentarza

WYKONAWCY:

Kasia Pietrzko - fortepian, kompozycje, wybór tekstów

Maciej Kądziela - saksofon altowy i sopranowy, kompozycje, wybór tekstów

Andrzej Święs - kontrabas

Piotr Budniak - perkusja

Andrzej Chyra – recytacje

Trio Kasi Pietrzko od kilku lat prężnie prowadzi swoją działalność zarówno koncertową, jak i fonograficzną. Dzięki wyróżniającej się artystycznej aktywności zespół ten stał się niezwykle spójny brzmieniowo, co niewątpliwie wpłynęło na dynamiczny rozwój jego kariery. Liderka trio to laureatka m.in. „Mateusza” – nagrody muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za album „Forthright Stories” (2018) oraz nagrody Grand Prix „Jazz Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2018). Miesięcznik „Jazz Forum” przyznał jej tytuł Nowej Nadziei 2019 roku, była również nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2018 w kategorii Debiut Roku.

W „Norwidzie” do trio dołączył saksofonista Maciej Kądziela, z którym Kasia Pietrzko po raz pierwszy współpracowała w USA podczas nagrania płyty „Jammin with KC” w Make Believe Studios w Kansas City. Redaktor Programu Drugiego Polskiego Radia Andrzej Zieliński w artykule opisującym występ „Jazz Forum Talents” na festiwalu Jazz nad Odrą napisał: Mnie szczególnie przypadł do gustu zaśpiew saksofonu Maćka Kądzieli, brzmiący miejscami jak lamentująca trąbka Stańki. Być może jest to jeden z powodów współpracy pianistki i saksofonisty – wszakże Kasia Pietrzko koncertowała z Tomaszem Stańko tuż przed jego śmiercią.

Andrzej Chyra to jeden z najbardziej cenionych aktorów filmowych i teatralnych – nieustannie poszukujący nowych form wyrazu oraz nieoczywistych, artystycznych konfrontacji. Współpracował i współpracuje z najważniejszymi reżyserami: m.in. Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Krauze, Krzysztofem Zanussim, Feliksem Falkiem, Markiem Koterskim, Jackiem Borcuchem czy Małgorzatą Szumowską. W teatrze występował w spektaklach m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Agnieszki Glińskiej i Grzegorza Jarzyny. W 2001 roku zagrał Dionizosa w Bachantkach Eurypidesa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od tej pory stale występuje w teatrze Krzysztofa Warlikowskiego.

Ważną częścią pracy artystycznej Andrzeja Chyry jest reżyseria operowa. Zadebiutował w tej roli w 2013 roku inscenizacją „Graczy” na podstawie libretta Nikołaja Gogola, z muzyką Dymitra Szostakowicza w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta podjął się także inscenizacji „Czarodziejskiej góry” z muzyką Pawła Mykietyna do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz ze scenografią Mirosława Bałki. Jako reżyser współpracuje też z Teatrem Wielkim Operą Narodową - w 2019 roku miała miejsce premiera wyreżyserowanej przez niego „Carmen”, inspirowanej m.in. kinem meksykańskiego arthouse'u, Carlosa Reygadasa.

Kasia Pietrzko – fortepian, kompozycje, wybór tekstów
Maciej Kądziela – saksofon altowy, kompozycje, wybór tekstów
Andrzej Święs – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja
Andrzej Chyra – recytacje

Po koncercie Jazz Jam Session - Kurtyna Coffee (RCK) /Solna 1

Niedziela 7.08.2022

godz.11.00 Jazz na ulicach SKAJP – Bindaż

Zespół SKAJP powstał w pandemicznej atmosferze 2021 roku we Wrocławiu z inicjatywy zaprzyjaźnionych studentów Akademii Muzycznej. Pewnego dnia w jednej sali spotkali się ludzie z całej Polski – od Szczecina po Rzeszów. Spotkanie to zaowocowało rozmowami na temat twórczości polskich - czasami zapomnianych przez media – muzyków jazzowych.

Nazwa „Stowarzyszenie Kompletnych Amatorów Jazzu Polskiego” obrazuje, że pomimo zdobytego doświadczenia, członkowie zespołu nadal podchodzą do sztuki wykonawstwa muzyki jazzowej z respektem.

Początkowo zespół skupiał się na własnych interpretacjach polskich standardów jazzowych. Z upływem czasu w repertuarze zespołu pojawiły się autorskie kompozycję muzyków. Aktualnie zespół koncentruje się głównie na autorskich kompozycjach. Twórczość oparta na jazzie, groovie, drum&bass oraz rytmach latynoamerykańskich podczas każdego wykonania jest pewnego rodzaju laboratorium w którym mieszają się rytmy, skale oraz emocje.

Zespół wykonujący autorską muzykę opartą na jazzie, drum&bass oraz rytmach latynoamerykańskich. Ponadto zespół prezentuje perełki polskiej muzyki jazzowej zapisane ponad 30 lat temu na czarnym krążku.

Skład zespołu:

Michał Chadam - saksofon/flet

Daniel Gilarski - trąbka

Mateusz Serafin - gitara

Michał Olejnik - piano

Mikołaj Główczyński - bas/kontrabas

Piotr Harazin - perkusja

godz.17.00 Jazz Jam Session  - Kurtyna Coffee (RCK) 

godz.19.00 scena plenerowa RCK

The 5th Season i Krzesimir Dębski: „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego na jazzowo!

KRZESIMIR DĘBSKI

Wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej. Pracował niemal we wszystkich dziedzinach świata muzyki. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej. Sam artysta przekonuje, że muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną. Prof. dr hab. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

The 5TH SEASON

Zespół tworzy pięciu muzyków. Pięć wyraźnych osobowości artystycznych, dojrzałych, doświadczonych i z imponującym dorobkiem artystycznym. Każdy z nich jest czynnym, cenionym pedagogiem, co sprawia że tworząc muzyczne arranżacje, nie ograniczają się jedynie do realizacji partii swoich instrumentów w wykonywanym utworze, które są oczywiście bazą, ale kreatywnym tworzeniem muzycznej aury i dramaturgii koncertu. To wreszcie pięć różnych charakterów i temperamentów, które idealnie łączy muzyka. Muzyka w szerokim spectrum, bez ram i ograniczeń, tam oczywiście gdzie może ich nie być. Nazwa zespołu The 5th season, jakkolwiek wiąże się z pierwszym zrealizowanym przez zespół twórczym opracowaniem koncertu Antonio Vivaldiego „ Cztery pory roku” to zdaniem muzyków, kryje w sobie głębszą symbolikę. The 5th season, to piąty wymiar muzycznej przestrzeni, ekspresji i dynamiki. Skupionej wokół muzycznego jądra dla zachowania właściwej grawitacji, jednocześnie wolnej i nieograniczonej. Jak świetnie działa to połączenie muzycznych osobowości, najlepiej widać na koncertach. Nie ma dwóch koncertów identycznych. Wykonywane przez zespół dzieła wciąż ewoluują, dzięki temu głównie, że artyści mając absolutne zaufanie do siebie nie obawiają się w emocjach działać spontanicznie, co może czasem być ryzykowne. Poza koncertem „ Cztery pory roku” zespół The 5th season, zrealizował projekty „Muzyka Filmowa” i „Najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne świata”

Krzesimir Dębski - skrzypce

Janusz Nykiel – skrzypce

Jacek Szreniawa - gitary

Łukasz Perek - instrumenty klawiszowe

Jakub Olejnik - kontrabas, gitara basowa

Zbigniew Lewandowski - perkusja, instrumenty perkusyjne

-------------------

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny

Więcej na naszej stronie: https://rck.kolobrzeg.eu/.../2022.../305-xiii-rck-pro-jazz

Dyrektor Festiwalu : Tadeusz Kielar

Dyrektor Artystyczny: Monika Dziedzic

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego

www.wzp.pl #pomorzezachodnie Pomorze Zachodnie