Po raz pierwszy te dwie imprezy się połączyły. Dziś w hotelu Diune odbyła się podwójna impreza Koniki Kołobrzeskie i Pegazy Kultury. Imprezę poprowadził Tomasz Kammel. Jako gwiazda wieczoru zaśpiewała Sylwia Grzeszczak. Zanim wręczono nagrody ze sceny popłynęły słowa prezydent Anny Mieczkowskiej oraz Starosty Tomasza Tamborskiego. Następnie przystąpiono do wręczania nagród.

Podczas gali wręczone zostały dwie statuetki Pereł Powiatu za rok 2023. Pierwsza o wymiarze społecznym dla Rotary Club Kołobrzeg za działalność charytatywną. Jak argumentował w swoim wystąpieniu starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski: organizacja funkcjonuje w Kołobrzegu od 2003 roku, a jej członkowie od lat przeprowadzają projekty na rzecz osób i instytucji potrzebujących wsparcia w powiecie kołobrzeskim. Ostatnio była to pomoc dla Hospicjum stacjonarnego w Kołobrzegu i Hospicjum dziennego w Gościnie. W roku ubiegłym również dzięki ich zaangażowaniu wyremontowano i wykonano zadaszenie budynku Rodzinnego Pogotowia Opiekuńczego Pani Genowefy Zawadzkiej oraz wyremontowano i wyposażono świetlicę dla kobiet z dziećmi w Dziennym Schronisku w Kołobrzegu. Na koncie mają organizację cyklicznych Mikołajek dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego "Okruszek", a w tym roku podczas jubileuszowego balu charytatywnego z okazji 20-lecia klubu będą zbierać środki finansowe na doposażenie powstającego właśnie w Gościnie Domu Dziecka. Na przestrzeni 20. lat ich działalności, kwota, jaką przekazali na cele społeczne przekroczyła milion złotych. Druga statuetka powędrowała do instruktora z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu, kierownika i choreografa zespołu Mafama - Martyny Małetko. 

Koniki Kołobrzeskie również były dwa. Nagrodę Konika Kołobrzeskiego od prezydent Anny Mieczkowskiej otrzymał pan Krzysztof Bartyzel, kołobrzeżanin, znany też jako DJ Kris, pomysłodawca i twórca Sunrise Festival. Krzysztof Bartyzel to twórca jednego z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie. Na jego scenach wystąpiły największe gwiazdy muzyki klubowej i elektronicznej, a uczestnicy byli świadkami prawdziwych widowisk z niespotykaną nigdzie indziej scenografią, zapierającym dech w piersiach nagłośnieniem i spektakularnymi pokazami pirotechnicznymi. Od dwudziestu lat przyczynia się do promocji Kołobrzegu jako miejsca otwartego na świat i pełnego kreatywności. Co roku na Sunrise Festival bawi się kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku festiwal obchodzić będzie swoje 20-lecie.

Drugiego konika przyznają dziennikarze z kołobrzeskich redakcji. Konik Kołobrzeski to nagroda wyjątkowa – dla kogoś, kto pozytywnie promuje nasze miasto i robi coś „dobrego”. W ostatnich miesiącach w naszym miejskim ekosystemie wiele się działo, a aktywności były skierowane w stronę wyborów do Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wielu oczekiwało, że to właśnie osoby związane z tą inicjatywą będą laureatami, jednak kapituła konkursowa chciała kogoś, kto działa dłużej, aktywniej, prozdrowotnie, ale i promuje miasto w okresie, w którym naszym przedsiębiorcom jest najtrudniej – zimą.

Kołobrzeski Klub Morsów głosami całej komisji zdobył pierwsze miejsce. Z pozoru wybór nieoczywisty, jednak tworzą największe zimowe wydarzenie na plaży miejskiej, które przyciąga tysiące amatorów mroźnych kąpieli. Inspiruje do aktywności fizycznej i dbania o zdrowie.

Szczególne podziękowania od wojewody, prezydent i starosty zostały skierowane w stronę ratowników z Brzegowej Stacji Ratownictwa: Paweł Depta, Jacek Rzeszotarski oraz Maciej Deręgowski, którzy udali się 700 km poza swój rejon i dzięki swoim niesamowitym umiejętnościom uratowali półrocznego pieska, który od tygodnia dryfował na krze.

W czasie wydarzenia Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Schroniska dla Zwierząt w Kołobrzegu REKS przeprowadziło zbiórkę na rzecz kołobrzeskiego schroniska.

Info: MiastoKolobrzeg.pl