W Urzędzie Gminy Kołobrzeg odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Anny Bańkowskiej, wójta Gminy Dygowo Grzegorza Starczyka oraz wójta Gminy Kołobrzeg Jerzego Wolskiego. Tematem spotkania była długo oczekiwana budowa ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Kołobrzeg z Dygowem i Pyszką. Projekt ten jest kluczowy dla poprawy infrastruktury rowerowej w regionie, a także dla rozwoju turystyki.

Jak poinformowała wicemarszałek Anna Bańkowska, aktualnie trwa proces wyboru wykonawcy, a pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się na początku 2025 roku. Inwestycja zostanie zrealizowana w dwóch etapach. W 2025 roku ma powstać odcinek łączący Kołobrzeg z Dygowem, natomiast w 2026 roku planowane jest ukończenie trasy do miejscowości Pyszka.

Całkowity koszt budowy wyniesie 20 milionów złotych. Ścieżka pieszo-rowerowa zostanie wyposażona w infrastrukturę sprzyjającą komfortowi użytkowników, w tym miejsca odpoczynku z ławkami i koszami na śmieci. Trasa będzie przebiegać naprzemiennie po obu stronach drogi, a jej nawierzchnia wykonana z masy bitumicznej zapewni trwałość i wygodę zarówno pieszym, jak i rowerzystom.

Przedstawiciele gmin Kołobrzeg i Dygowo podkreślili, że wszystkie niezbędne uchwały dotyczące zabezpieczenia środków na  inwestycji zostały już podjęte przez Rady Gmin. Aktualnie prowadzone są również prace związane z wykupem gruntów potrzebnych pod budowę ścieżki.

Wójt Jerzy Wolski poinformował, że trwają prace związane z wykupem gruntów niezbędnych pod budowę ścieżki, a finalne decyzje dotyczące odwołań zostaną podjęte przez wojewodę do 31 października br.

Wójt Grzegorz Starczyk z Gminy Dygowo dodał, że ścieżka ta, w połączeniu z oddaną w ubiegłym roku trasą Dygowo – Ustronie Morskie – Kukinia, przyczyni się do stworzenia atrakcyjnej pętli turystycznej Kołobrzeg – Dygowo – Ustronie Morskie – Kołobrzeg. Inwestycja ta z pewnością przyciągnie zarówno lokalnych rowerzystów, jak i turystów, oferując im bezpieczną i malowniczą trasę.

Na zakończenie konferencji wicemarszałek Anna Bańkowska ogłosiła ważną decyzję dla użytkowników dróg w województwie zachodniopomorskim. Zarząd Województwa podjął uchwałę o uruchomieniu dodatkowych środków na poprawę stanu dróg wojewódzkich, w tym drogi nr 163 na odcinku Dygowo-Kołobrzeg.

Choć nie przewidziano generalnych remontów dróg, planowane są prace naprawcze, które obejmą frezowanie górnej warstwy jezdni oraz położenie nowych nakładek asfaltowych. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy na odcinkach dróg, które wymagają pilnych interwencji. Droga wojewódzka nr 163, mimo że równolegle funkcjonuje droga ekspresowa, stanowi ważny i ruchliwy szlak turystyczny, szczególnie w okresie wakacyjnym. Likwidacja kolein i nowa nawierzchnia będą więc ulgą dla wszystkich kierowców.