Działalność Izb Rolniczych. Wywiad z wiceprezesem ZIR

Działalność Izb Rolniczych. Wywiad z wiceprezesem ZIR

Z końcem maja 2019 roku zakończyła się V kadencja Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. Kandydaci do Rady Powiatowej ZIR ubiegać się będą 28 lipca o mandat na kolejną kadencję. W Polsce jest 16 izb , które wraz Krajową Radą tworzą niezależny samorząd rolniczy. Członkami izby są wszyscy ,którzy  opłacają podatek rolny, opłacają PIT z produkcji rolnej lub mają wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni. Zadaniem Izb jest dbanie o interesy zrzeszonych w niej rolników , firm i spółdzielni rolnych. Finansowanie Izb odbywa się przede wszystkim z 2 procent z pobieranego przez gminy podatku rolnego.

Jak działa Zachodniopomorska Izba Rolnicza w powiecie kołobrzeskim i gminie Dygowo zapytałem wiceprezesa ZIR Lecha Bany, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Powiatowej Powiatu Kołobrzeg ZIR. Najważniejsze tematy rozmowy to zbliżające się wybory do izb i rozdysponowanie ziemi, która weszła w zasoby KOWR ze spółki z Kłopotowa.


Drukuj