Rusza specjalna aplikacja dla rolników

Rusza specjalna aplikacja dla rolników

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach informuje. Od 1 czerwca 2020 zostanie uruchomiona specjalna aplikacja ePUAP, w której sami rolnicy będą mogli zgłaszać klęskę suszy i aktualizować dane do września. Protokół zostanie automatycznie wygenerowany i przesłany do Wojewody. Wojewoda zatwierdza protokół lub nie - zależnie od tego czy na poszczególnych działkach rolnych System Monitoringu Suszy wykaże suszę – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) nadal będzie oceniał zagrożenie wystąpienia suszy dla poszczególnych upraw polowych. Dodatkowo mapy suszy wykonane przez IUNG będą weryfikowane przez system satelitarny, będący w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 5 proc. losowo wybranych pól zostanie sprawdzone przez komisje na miejscu – informuje Ryszard Kamiński, podsekretarz stanu w MRiRW.

Zdaniem samorządu rolniczego wprowadzenie aplikacji mobilnej, pozwalającej producentom rolnym wnioskować o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę, usprawni proces szacowania szkód i umożliwi weryfikację zgłoszeń z zasięgiem KBW i ustalonym poziomemu strat w plonach.

https://zodr.pl/index.php?site=ekonomia&dzial=1
Przewodniczący Komisji Wojewódzkiej ds. Szacowania niekorzystnych warunków atmosferycznych Adam Kalinowski


Drukuj