W tym roku mija 20 lat od wdrożenia projektu odtworzenia naturalnej doliny rzeki Pysznicy. Przywrócenie naturze 40-hektarowego terenu zaowocowało powstaniem unikatowego ekosystemu o naturalnym charakterze i wysokiej bioróżnorodności w gminie Dygowo. Renaturyzacja tego obszaru rozpoczęła się w 2004 roku, a w 2014 roku wykonano prace modernizacyjne.

Z lotu ptaka mokradło wygląda wręcz egzotycznie – dzika, piękna przyroda. Jednak widok z parkingu przy mokradle jest mniej zachwycający. Wieża widokowa jest zamknięta z powodu braku barierek i zadaszenia, a dostęp do ścieżki pieszo-rowerowej wymaga przedzierania się przez chaszcze. Teren parkingu zarasta trawą i krzewami, co utrudnia wjazd.

Mokradło Pyszka dziczeje, co jest korzystne dla natury, ale problematyczne dla odwiedzających, którzy chcą korzystać z uroków tego miejsca.