Sołectwo Dębogard na Dożynkach Prezydenckich 2018 w Spale (relacja)

Sołectwo Dębogard na Dożynkach Prezydenckich 2018 w Spale (relacja)

Sołectwo Dębogard ,jako druga gromada i po raz trzeci z rzędu z Gminy Dygowo reprezentowało Województwo Zachodniopomorskie na Dożynkach Prezydenckich 2018 w Spale. W czasie dwudniowego (15,16 września)pobytu w Spale sołectwo brało udział w konkursie wieńca dożynkowego oraz w uroczystościach dożynkowych z udziałem Prezydenta RP

Andrzej Dudy wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Relację z wyjazdu przygotowała sołtyska Ewa Madej.
Żeby załatwić wszelkie formalności, dokumenty, mieliśmy 4 dni, bo w piątek 14 września w południe był już wyjazd 14 osobowej grupy. Zostaliśmy pożegnani w Dębogardzie przez pana Wójta Grzegorza Starczyka i przekazanym błogosławieństwem ks. proboszcza Piotra Niedżwiadek. Podróż  trwała 9,5 godziny gdyż bus był z przyczepką na wieniec .W sobotę 15 września odbył się konkurs na najładniejszy ,tradycyjny wieniec dożynkowy, ogłoszenie wyników, próba generalna z wszystkich 16 województw. Sołectwo Dębogard otrzymało wyróżnienie. W niedzielę 16 września Para Prezydencka wręczała dyplomy, gratulowała i stawała do wspólnej fotografii z każdą z grup wieńcowych. Po mszy św. był korowód z wieńcami ( przemarsz 1,5 km) na stadion. Na scenie nastąpiło powitanie gości, uroczyste wręczenie chleba dla Pary Prezydenckiej przez Starostów Dożynek, przedstawienie wieńca - zdobywcy 1 miejsca. W części artystycznej wystąpił zespół Mazowsze. Po części oficjalnej część  naszej grupy wieńcowej częstowała publiczność przepysznym chlebem (od sponsora -Piekarnia Wierzbowski) i własnym smalcem z ogórkami małosolnymi. Rolniczka Aneta częstowała serem wędzonym własnej produkcji. Kolejka była ogromna.  Organizatorem wyjazdu był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przy wsparciu Banku Spółdzielczego w Białogardzie- oddział w Dygowie, Powiatu Kołobrzeskiego, Gminy Dygowo oraz prywatnych sponsorów. W poniedziałek 17 września  przed 3 w nocy zmęczeni ale pełni pięknych przeżyć wróciliśmy do Dębogardu, bo niektórzy musieli być rano w pracy.  Pani Ewa Madej była obecna na ostatniej sesji rady gminy , gdzie podzieliła się z radnymi wrażeniami z udziału w tym prestiżowym ogólnopolskim wydarzeniu oraz podziękowała wójtowi i radzie za wsparcie.


Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ oficjalny serwis fotograficzny Kancelarii Prezydenta RP


Drukuj