Wieńce dożynkowe czas zacząć stroić. Sołectwo Dygowo już tworzy dzieło!

Wieńce dożynkowe czas zacząć stroić. Sołectwo Dygowo już tworzy dzieło!

Żniwa trwają , ale perspektywa zbliżających się dożynek gminnych, które odbędą się 8 września  ,mobilizuje sołectwa do prac przy wieńcu dożynkowym. Panie z sołectwa Dygowo pracują już pełną parą. Zebrane wcześniej kłosy różnych zbóż  przeobrażają się bukieciki ,które przyozdobią konstrukcję tegorocznego wieńca. Po raz pierwszy dzieło przyozdobione

będzie wiankiem witym z kłosów  pszenicy samopszy – najstarszej udomowionej pszenicy. W planach jest również wypiek chleba dożynkowego , który będzie w wieńcu. Nasiona i kłosy samopszy sołectwo pozyskało ze znanego na całą Polskę gospodarstwa ekologicznego państwa  Aleksandry i Mieczysława Babalskich.

Wieniec dożynkowy wystawiony przez Sołectwo Dygowo na dożynkach gminnych w 2017 roku. Dzieło wygrało konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy  nie tylko w Dygowie ale i w Barzkowicach na dożynkach wojewódzkich. Premią było wystawienie wieńca w konkursie wieńców w czasie  dożynek prezydenckich w Spale, gdzie sołectwo brało udział już dwa razy.

Autor zdjęć Marek Kawęcki


Drukuj