Gimnazjaliści z Wrzosowa w Schule am Mühlenberg

W dniach 12.09.-16.09.2016. odbyła się wymiana młodzieży polsko- niemieckiej. Uczniowie III klasy  Publicznego  Gimnazjum  im. Ignacego Łukasiewicza  we Wrzosowie wraz z opiekunami  - Panią Agatą Graf  i Panią Wiolettą Burtowy gościli   w zaprzyjaźnionej szkole w Niemczech  Regionale Schule ,, Schule am Mühlenberg” w Camus. Program spotkania młodzieży obu szkół  obfitował wieloma atrakcjami, które wywarły na uczestnikach pozytywne wrażenia. Nasi  uczniowie  wraz z przyjaciółmi z klasy 9 uczestniczyli w lekcji języka niemieckiego, na której rozwiązywali ćwiczenia gramatyczne oraz fonetyczne – wymowa łamańców językowych.  Kolejką samochodową odkrywali miasto Schwerin, poznali j fascynujący charakter  jego architektury, a podczas pieszych wędrówek poznawali jego kulturę i bogate tradycje.
Wspaniały , zapierający dech w piersiach widok na miasto i okolice Meklemburgii mogli podziwiać z wieży telewizyjnej. Przede wszystkim pałac , zamek , wzniesiony ,, zaczarowanej wyspie”, wydawał się wyrastać z wody. Na uczestnikach wymiany zamek wywarł wspaniałe przeżycie,  zwiedzając go wszyscy poczuli się jak w bajce, podziwiali  jego pokoje , przekształcone w muzea, min. Salę Tronową, zbiór porcelany europejskiej.
Odbyła się również żywa lekcja historii, uczestnicy wymiany porządkowali miejsce pamięci w Flessenow-  cmentarz, na którym spoczywają ofiary obozu kwarantanny po zakończeniu  drugiej wojny światowej.
Podczas szkolnej dyskoteki  uczniowie mieli okazję poznać się nawzajem   i  spróbować potraw kuchni niemieckiej , przygotowanej przez uczniów szkoły w Camus i ich rodziców.Wiele radości sprawiło również wspólne pieczenie pizzy. Podczas  wspólnego grillowania w Klubie Młodzieżowym ,, Matrix” w Leezen  uczestnicy  omówili plany na kolejne wspólne spotkanie w Polsce i udzielili wywiadu do gazety regionalnej ,, Schweriner Volkszeitung”.Uczniowie naszej szkoły powrócili   z wymiany   pełni wrażeń i doświadczeń , a przede wszystkim zmotywowani do nauki języka niemieckiego.Program został dofinansowany  przez Polsko- Niemiecką  Współpracę Młodzieży ,, Pomerania” Szczecin oraz Urząd Gminy Dygowo.