• Dawna gospoda-dom kultury w Dygowie skreślona z rejestru zabytków

    Generalny Konserwator Zabytów decyzją z 9 września 2021 roku wykreślił z rejestru zabytków budynek dawnej gospody przy ulicy Kołobrzeskiej 31/ Głównej 14. Obiekt figurował w rejestrze od 7 lipca 2010 roku.  

    Kiedy rozpocznie się sprzątanie gruzowiska po zabytku? O tym w materiale wideo.

  • Gruzowisko w centrum Dygowa to nadal zabytek

    Pożar zabytkowego obiektu w Dygowie , który miał miejsce 3 lipca nad ranem w konsekwencji sprawił ,że w centrum miejscowości pozostało tylko ogromne gruzowisko. Na miejscu zdarzenia przeprowadzone zostały przez straż pożarną i policję niezbędne czynności dochodzeniowe. Niestety rumowiska uprzątnąć nie można. Obiekt , a w zasadzie to co po nim pozostało w dalszym ciągu objęte jest ochroną konserwatora zabytków. Do czasu kiedy konserwator zabytków określi swoje stanowisko co do dalszych losów ruiny,  nie można nic usunąć z zabezpieczonego ogrodzeniem terenu.

    Więcej w materiale wideo.

    Dawna gospoda z początku XX wieku wpisana została do rejestru zabytków 7 lipca 2010 roku na wniosek Gminy Dygowo. Obiekt miał zostać wyremontowany i zaadaptowany na Gminny Dom Kultury. W tym samym roku gmina wystąpiła o dofinansowanie do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wniosek Gminy Dygowo przeszedł etap kwalifikacyjny , niestety zabrakło funduszy na realizację tego projektu.

  • Gruzowisko w centrum Dygowa. Co nowego?

    Mieszkańcy Dygowa przyzwyczajają się do widoku sterty cegieł w centrum miejscowości pozostałych po dawnym domu kultury. Dwa miesiące po pożarze obiektu  nie ma decyzji ministerialnej dającej zielone światło do wykreślenia nieistniejącego obiektu z ewidencji zabytków. Więcej szczegółów przedstawi wójt Gminy Dygowo Grzegorz Starczyk.

  • Koniec zabytkowego pustostanu w Dygowie (foto i wideo)

    Budynek przy ulicy Kołobrzeskiej 31 w Dygowie od wielu lat był wyłączony z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny. W dniu dzisiejszym około czwartej nad ranem obiekt stanął w ogniu. Żywioł błyskawicznie strawił konstrukcję dachową , która się zapadła na niższą kondygnację.  Po zdławieniu ognia kierujący akcją zdecydował ,że niestabilne ściany trzeba rozebrać gdyż grożą zawaleniem i uniemożliwiają strażakom przeszukanie wnętrza budynku. Obecny na miejscu zdarzenia wójt Gminy Dygowo oraz pracownicy urzędu zorganizowali do akcji rozbiórkowej ciężki sprzęt firmy specjalistycznej.  Sprowadzona koparka gąsienicowa w ciągu kilku godzin wyburzyła ściany i stropy , które na bieżąco dogaszali strażacy.  Przed godziną 14.00  przywrócono do ruchu skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej . Teren zdarzenia zabezpieczono ogrodzeniem. W akcji gaszenia pożaru brały udział cztery jednostki PSP z Kołobrzegu ,gminne jednostki OSP z Czernina , Dygowa, Stojkowa i Wrzosowa oraz dwa zastępy OSP z Ustronia Morskiego.

  • Pałac w Kłopotowie wpisany do rejestru zabytków

    Tematyka związana z pałacem w Kłopotowie gościła na łamach portalu gminadygowo.pl już nie raz. Tym razem okazja jest wyjątkowa, gdyż obiekt ten decyzją  Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie został uznany za zabytek.  Dokładnie od 11 marca 2021 roku Dwór w Kłopotowie figuruje w rejestrze zabytków województwa zachodniopomorskiego.

     W związku z tym krótka historię miejscowości oraz pałacu w Kłopotowie przygotował Robert Dziemba Zapraszam do obejrzenia materiału.

  • Strefa bezpieczeństwa wokół zabytku w Dygowie zwiększyła się

    Gmina Dygowo podjęła decyzję o przesunięciu o kolejne metry ogrodzenia okalającego dawny dom kultury przy skrzyżowaniu ulicy Kołobrzeskiej i Głównej. Tym samym zwiększyła się powierzchnia strefy bezpieczeństwa wokół obiektu. Prace wykonano ze względu na to ,że stan techniczny budynku pogarsza się i grozi zawaleniem. Od 2010 roku budowla jest zabytkiem wpisanym w rejestr Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie i póki co tak pozostaje.  Budynku nie można rozebrać.

    Działania Gminy Dygowo od 2015 roku zmierzające do wykreślenia obiektu z rejestru WKZ nie przyniosły efektu. Wojewódzkiego konserwatora nie przekonały nawet argumenty związane z planowaną budową ronda Dygowie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 163. Trzykrotnie decyzję odmowną konserwatora  podtrzymał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

    Wcześniejsze artykuły:

    Dawna gospoda w Dygowie pozostaje zabytkiem

    Wójt i radni Gminy Dygowo debatowali nad przyszłością zabytku i...