• Pierwszy internet światłowodowy w gminie Dygowo już w kwietniu

Wójt Grzegorz Starczyk spotkał się z przedstawicielami operatora i wykonawcy budujących sieć światłowodową na terenie gminy Dygowo. Omówiono zakres wykonanych już prac oraz plan dotyczący przyłączeń abonentów. Dyrektor ds. Inwestycji Asta –Net Sławomir Rembarz przedstawił listę adresów na terenie gminy , które zostały już wybudowane, a usługi będą mogły być świadczone od dnia 5 kwietnia 2021 roku. Podłączenie szkół planowane jest do końca kwietnia.

Aktualnie na terenie gminy Dygowo jest gotowych do podłączenia 158 punktów adresowych w miejscowościach: Bardy (26), Dygowo (10), Jazy (39), Pustary (23), 9Pyszka (4), Świelubie (10), Wrzosowo (47).

Na obszarze gminy Dygowo działania w zakresie oferty i informacji dla potencjalnych abonentów realizują przedstawiciele Asta-Net :

Milena Kuc , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 784 974 406

Karol Malczewski , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.506 586 027

Piotr Galicki , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 784 974 407

W kwestii rozbudowy sieci na obszarach, które nie zostały ujęte w ramach obowiązującego projektu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa informacji udziela bezpośrednio Dyrektor ds. Inwestycji Sławomir Rembarz ,tel. 508 018 820.

gmina-dygowo-swiatlowod-asta-net-

Od lewej: Wójt Jminy Dygowo-Grzegorz Starczyk, przedstawiciel Generalnego Wykonawcy firmy Telekom Optic-Paweł Mazurek, Dyrektor ds. Inwestycji Asta –Net -Sławomir Rembarz

• Roboty ziemne pod światłowody w gminie Dygowo rozpoczęte

Wykonawca robót telekomunikacyjnych w ramach rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) prowadzi prace na odcinku Bardy – Dygowo. Układany jest rurociąg o średnicy 40 milimetrów ,w który później będzie wdmuchiwany światłowód. Kable optotelekomunikacyjne nie mogą być układane bezpośrednio w ziemi.

Na terenie gminy Dygowo łącznie będzie wybudowanych 66 kilometrów linii światłowodowych. Inwestorem jest  ASTA-NET S.A. z Piły a generalnym wykonawcą TELEKOM OPTIC SP. Z O. O. z Koszalina.

Gmina Dygowo, Bardy, Dygowo, światłowód

Gmina Dygowo, Bardy, światłowód

Gmina Dygowo, Bardy, Światłowód

• Sieć światłowodów w gminie Dygowo powiększa się (mapa)

Prace przy budowie sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na terenie gminy zdecydowanie przyspieszyły. Prace aktualnie skoncentrowały się na terenie Dygowa.

Poniżej mapa z wybudowaną siecią światłowodów.

Dygowo-POPC-

• W Gminie Dygowo powstanie 66 km sieci światłowodowych na potrzeby szybkiego internetu

W ramach rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) ,na terenie gminy Dygowo rozpoczną się już w marcu prace związane z budową linii światłowodowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na potrzeby szybkiego internetu. Projekt został podzielony na dwie równoległe fazy: do 31.10.2020 r. zostaną wykonane sieci światłowodowe i uruchomiony internet w szkołach w Czerninie , Dygowie i Wrzosowie a do 31.12.2021 r. zostaną wykonane sieci światłowodowe dla gospodarstw domowych. Łącznie wybudowanych będzie 66 kilometrów linii światłowodowych. Inwestorem jest  ASTA-NET S.A. z Piły a generalnym wykonawcą TELEKOM OPTIC SP. Z O. O. z Koszalina. Szczegóły w materiale wideo.

• Zebranie w Świelubiu. Temat nr 1: szybki internet

W Świelubiu odbyło się zebranie mieszkańców dotyczące budowy linii światłowodowych na terenie  miejscowości. Przedstawiciele wykonawcy Telekom Optic Sp. z O. O. z Koszalina przedstawili zebranym zalety szerokopasmowego internetu oraz sposób prowadzenia prac i procedurę przyłączenia posesji do sieci. Prace na terenie Świelubia potrwają do końca czerwca i nie wykluczone ,że w lipcu mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych łączy. Oczywiście niezbędne będzie podpisanie umowy z wybranym przez siebie operatorem.

Druga część zebrania już bez udziału przedstawicieli firmy poświęcona była  sprawom , które zgłaszali mieszkańcy. Istotne tematy to: ograniczenia zabudowy mieszkaniowej ze względu na strefy oddziaływania wiatraków, niepraktyczna organizacja ruchu wokół placu kościelnego, budowa chodnika wzdłuż drogi powiatowej przechodzącej przez miejscowość , problem z melioracją terenów KOWR-u w centrum miejscowości oraz wycinka starodrzewia zagrażającego bezpieczeństwu przy drodze powiatowej.

Ze strony Gminy Dygowo obecni byli: wójt Grzegorz Starczyk, przewodniczący rady gminy Jerzy Leszczyński, sekretarz gminy Dorota Gruchała oraz radny Janusz Rożek.

Gospodarzem spotkania był sołtys Zdzisław Mikulski.