• Niezwykła historia artefaktu z niemieckiego czołgu

    Na terenie wystawy plenerowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprezentowano niezwykły eksponat – koło nośne  czołgu niemieckiego Panzerkampfwagen III.  Artefakt przekazał muzeum prezes Grupy   Eksploracyjno - Poszukiwawczej   „Parsęta” Jan Orliński.

    Jak koło czołgowe trafiło do Jana Orlińskiego i dlaczego jest to tak ważny zabytek związany z historią walk o Kołobrzeg w 1945 roku dowiecie się  z materiału wideo.

  • Nowa ekspozycja MOP „Po bitwie. Archeologia militarna”

    W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, po kilku miesiącach przygotowań, otwarto nową wystawę artefaktów posiadających konkretny kontekst historyczny.Na ekspozycji  w  pawilonie  przy ul. Emilii Gierczak 5 przygotowano nowy segment tematyczny p.t.: „Po bitwie. Archeologia militarna”.

    Na  ekspozycji obejrzymy artefakty podniesione z wraków dwóch, zatopionych we wrześniu 1939 r. w Helu, okrętów Marynarki Wojennej: ORP „Wicher” oraz ORP „Gryf”. Absolutny unikat stanowią tutaj Krzyż  Orderu  Virtuti  Militari  oraz  Krzyż  Walecznych    odnalezione    na    pierwszej z wymienionych  jednostek.  Należały  do  jej  ostatniego  dowódcy –kom.  por.  Stefana  de Waldena. Nie brakuje również elementów instalacji oraz drobnego wyposażenia okrętowego i osobistego, w tym fragmentu munduru czy orła z marynarskiej czapki. Druga część segmentu koncentruje się na działaniach wojennych na terenie Pomorza w 1945 r. Znajdziemy tam bogatą kolekcję uzbrojenia, w tym unikatowy, bardzo różnorodny zbiór, pozyskany   podczas   prac   remontowych   na   terenie   koszar   przy   ul.   4   Marca w Koszalinie.  Do  gablot  trafiły  również  zabytki  znalezione  na  pobojowiskach  Wału Pomorskiego  czy  okolic  Szczecina.  Dodatkowy  walor  w  ich  przypadku  stanowi  dokładny kontekst  historyczny –przeważającą część uzbrojenia, w tym tak ciekawe konstrukcje jak choćby jedyny, eksponowany w Polsce publicznie, niemiecki karabin automatyczny 7,92 mm Fallschirmjaegergewehr   42 n/A, udało  się  przypisać  do  konkretnych,  używających  ją oddziałów oraz lokalizacji.

  • Pierwszy dzień Zlotu Zimnowojennego w Kołobrzegu

    W Kołobrzegu na terenie Portu Jachtowego rozpoczął się VI Zlot Zimnowojenny. Ekspozycje militarne lat 1945-1992 zorganizowano w dwóch strefach: przed Redutą Bagienną i na placu w zakolu Mostu Portowego i ulicy Warzelniczej. Ze względu na stan epidemii  w strefach mogła przebywać ograniczona liczba zwiedzających, których obowiązywał reżim sanitarny.

  • Początki polskiego Kołobrzegu (wideo)

    3 czerwca 2020 r. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zorganizowało wideokonferencję popularno-naukową poświęconą historii Kołobrzegu po 1945 roku.

  • VI Zlot Zimnowojenny już najbliższy weekend

    W Porcie Jachtowym w Kołobrzegu , w dniach 11 i 12 lipca  odbędzie się VI Zlot Zimnowojenny. W dniu dzisiejszym na terenie Muzeum Oręża Polskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca tego wydarzenia.

    Więcej informacji: strona Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu